Korkan Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Korkan kedi nasıl sakinleştirilir, hayvan severler tarafından araştırılmakta olan bir konudur. Yeni bir kediyi evinize getirdiğinizde onun korktuğunu ve en endişeli tavırlar sergilediğini görebilirsiniz. Bazı durumlarda korkmuş kedilere sokak gibi başka yerlerde de rastlamak mümkündür. Kediler bir çok sebeple korku ve endişe yaşayabilir. Yaşadıkları bu kaygı ve korku durumunun sona ermesi için kedi sahiplerinin uygulayabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. 

Kediler Neden Korkar? 

Kediler farklı sebepler dolayısıyla korku yaşayarak, panik haline bürünebilir. Korku duyarak, normalde olduğundan çok daha farklı şekilde hareket eden kedileri sakinleştirmek için öncelikle neden korktuklarını anlamak gerekir. Her kedinin kendine ait, farklı bir karakteri olması sebebiyle tüm kedilerin aynı şeylerden korktuklarını düşünmek doğru olmayacaktır. Fakat bazı durumlar, pek çok kedi için oldukça korkutucu olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Aniden Meydana Gelen Yüksek Sesler: Kedilerin bulundukları ortamlarda yüksek sesle atılan kahkaha, konuşma veya bağırma kediler için oldukça korkutucu olabilir. Pek çok kedi aniden meydana gelen bu yüksek seslerden büyük bir endişe duymaktadır. Ev veya ofis gibi kapalı ortamlarda yaşayan kediler, bu mekanlar içerisinde büyük eşyaların değişikliği esnasında meydana gelen seslerden de korkabilirler. 
 • Elektrik Süpürgesinin Sesi ve Hareketi: İşitme algıları insanlardan çok daha farklı olan kediler için elektrik süpürgeleri birer kabus haline gelebilir. Yüksek sesle çalışan ve hareket eden bu makineler, neredeyse bütün kedileri korkutmaktadır. Evde yaşayan kedilerin zaman içerisinde elektrik süpürgelerine alıştıkları gözlense de, hiç alışamayarak hayat boyu süpürgeden korkan kediler olduğu da bilinmektedir.  
 • Ani Hareketler: Kedilerin tedirginlik duydukları konuların içerisinde ani hareketler de gelmektedir. Aniden kendilerine doğru atılan bir adım onların korkarak, kaçmak istemesine neden olmaktadır. Kediniz uyurken yerini değiştirmek amacıyla kucağa alınması, onları oldukça tedirgin edecektir. Kedinizi korkutmamak adına bu gibi hareketlerden kaçınmanız gerekir. 
 • Yeni Bir Ortama Girmek: Yabancılık çekmek yalnızca insanlara özgü bir davranış değildir. Evini bir kediyle paylaşmaya karar vererek, yeni kedisini eve getiren pek çok kişi kedinin kuytu bir köşeye saklanarak uzun süre orada kaldığını gözlemektedir. Bunun sebebi kedilerin yeni bir ortama girdiklerinde, alıştıklarının dışında olduğu için korku ve endişe duymalarıdır. 

Kediler bunlar gibi pek çok farklı sebepten dolayı korku durumu ile karşı karşıya kalabilirler. Kedilerin korku içerisinde olmaları normalde olduğundan çok daha farklı hareketlerde bulunmalarına sebep olabilir. Korkan kediler panik halinde kendilerine veya sahiplerine zarar verebilmektedir. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamak adına kedi sahipleri korkan kedi nasıl sakinleştirilir hakkında araştırma yapmaktadır. 

Korkan Kedileri Sakinleştirme Yöntemleri

Korkan kedileri sakinleştirmek için öncelikle hangi nedenden ötürü korku duyduklarını anlamak gerekir. Korku duyduğu sebep ortaya çıktığında, bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. Korkuya sebep olan durumun ortadan kaldırılması kedilerin sakinlemesine yardımcı olacaktır. 

Kedinizi sakinleştirmek için kendisini güvende hissetmesini sağlamanız gerekir. Bunun için yüksek yerlerde vakit geçirmesini sağlayabilir ya da onunla oyunlar oynayarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Korkan kedi nasıl sakinleştirilir sorusuna verilebilecek cevapların arasında kedilere verilecek ödüller bulunmaktadır. Bu esnada ona sevdiği ödülleri vermeniz, dikkatini dağıtarak daha sakin olmasını sağlayacaktır. Evde yaşayan kedilerin kendilerine ait bir alanları olması da, korktuklarında bu alana giderek sakinleşmeleri açısından fayda sağlamaktadır. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Korkan Kedi Nasıl Sakinleştirilir?