Kedilerde Titreme Nedenleri Nelerdir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerde titreme nedenleri günümüzde sıkça araştırılan konulardan biridir. Elbette kedilerin titremeye başlaması, ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir. Çünkü bu sevimli dostlarımızın hiçbir davranışı sıradan değildir. Kedi sahipleri gün içinde mutlaka kedilerini gözlemlemeli ve farklı bir davranış sergilemesi durumunda hızlıca veterinere götürmelidir. Şimdi kedilerde titreme nedenleri nelerdir sorusunun detaylı yanıtlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kediler Neden Titrer?

Kedilerde titreme nedenleri arasında ilk olarak stres faktörünü ele alabiliriz. Aşırı derecede endişeli ve stresli olan kedilerde sinir boşalması yaşanabilir. Bu durum da kedinizin titremesine neden olur. Eğer kedinizdeki stresin nedenini biliyorsanız vakit kaybetmeden aksiyon almalısınız. Kediler genelde eve yeni bir insanın ya da canlının gelmesiyle strese girer. Ek olarak mama değişikliği, yaşam alanındaki değişiklikler ve farklı bir yere taşınmanız da kedinizi strese sokar ve titremesine sebep olur.

Acı: Kediler acı çektiği zaman titreyebilir. Sebebini bilmediğiniz bir davranışın ortaya çıkması halinde yapmanız gereken tek şey, profesyonel destek almak için veterinere ulaşmaktır.

Hipotermi: Kedilerde vücut ısısının aniden düşmesine hipotermi adı verilir. Bu durum kedinizin titremesine ve hayatını kaybetmesine neden olabilir. Daha çok yaşlı ve yavru kedilerde yaşanan vücut ısısı değişiklikleri, bağışıklık sisteminin çökmesine de sebep olmaktadır.

Hipertermi: Kedilerde vücut ısısının aşırı yükselmesine hipertermi adı verilmektedir. 41 derece olan vücut sıcaklığında bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca titremeye de neden olan hiperterminin olup olmadığını anlamak için kedinizin popo kısmından ateşini ölçebilirsiniz.

Kedilerde Hipoglisemi ve Titreme

Hipoglisemi, kan şekerinin düşmesi olarak bilinir. Aslında bir kedinin titremesi halinde öncelikle bu hastalıktan şüphe duyulabilir. Uzun süre yemek tüketmeyen kedilerde görülebilen hipoglisemi ayrıca kusma, ishal ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu süreçte kedi mamasını değiştirdiyseniz mutlaka veterineri kedinizle beraber ziyaret etmeniz gerekiyor. Ayrıca şirin arkadaşınızı veterinere götürmeden önce bir ödül mamasıyla mutlu etmenizi öneriyoruz. Çünkü kediniz tıpkı diğer kedilerde olduğu gibi veteriner hekim ziyaretinden hoşlanmayacaktır.

Genel olarak kedilerde titreme nedenleri bu şekilde sıralanmaktadır. Titreme sonrası ortaya çıkabilecek kötü durumları engellemek için erken teşhis ve tedavi her zaman önemlidir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerde Titreme Nedenleri Nelerdir?