Ragdoll Kedi Irkı ve Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda Ragdoll kedi ırkını ve genel özelliklerini inceleyeceğiz. Bu kedilerin tüyleri son derece parlak ve ipeksidir. Görünümü nedeniyle hayvanseverler tarafından çok sevilirler. Tarihi kökeni 1960’lı yıllara dayanan bu kedi ırkı ilk kez 1963 yılında Kalifornia eyaletinde ortaya çıkmıştır. Josephine adı verilen ve safkan olmayan kediden üretilen Ragdoll kedi ırkı daha sonra tüm dünyada tanınmaya başlanmıştır. Ayrıca Josephine kedisinin tüyleri uzun olduğundan Ragdoll kedilerinin tüyü de hem uzun hem de parlaktır. Cana yakın olan bu şirin dostlarımız son zamanlarda ülkemizde de popüler hale gelmiştir.

Radgoll Kedi Irkının Fiziki Özellikleri

Büyük ırk kedilerden biri olan Ragdoll kedilerin ağırlığı 3.5 kilodan 9 kiloya kadar çıkabilir. Bazı Ragdoll kedilerinin ağırlığı daha fazla da olabilir. Tek renkli, eldivensiz ve beyaz eldivenli renk sınıflandırmasıyla dikkat çeken bu kediler arasında en popüleri, beyaz eldivenli olanlardır. Bu türlerin tüyü mavi, kahve lila ya da çikolata rengindedir. Gözleri ise sarif mavisidir. Kendi has göz rengi ise mavi olarak bilinir.

Fiziki özellikleri son derece güzel olan bu kedilerin son derece sevecen olması, sahipleriyle iyi geçinmesini sağlamıştır. Kısa sürede dostluk kurabildikleri gibi çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Üstelik köpeklerle de iyi anlaştığı bilinmektedir. Fakat yabancılara karşı soğuk davranırlar. Çok zeki olmalarının yanı sıra sesleri yumuşaktır.

Radgoll Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ragdoll kedi bakımında tüy taramaya dikkat edilmelidir. Uzun tüylü olan bu kedi için kaliteli kedi tarağının kullanılması gerekir. Tüylerinin taranmasından hoşlanmasalar da bakım sırasında sorun çıkarmadan size yardımcı olmaktadırlar. Bu kedilerin kulak temizliğine ayrıca önem verilmelidir. İlk aşamalarda kulak temizliği için veterinerden yardım alabilirsiniz.

Radgoll Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Bu kediler ortalama 13-15 yıl arasında yaşamaktadır. Sağlıklı bir ırk olsalar da birtakım sağlık sorunlarıyla mücadele içinde olabilirler. Enerjik olmadıkları için genelde obeziteye yakalanabilen Ragdoll kedilerinin uzun yaşaması adına beslenmesine dikkat etmenizde yarar var. Son olarak bu kedilerin tüyleri uzun olduğundan tüy yumağı sorunu sıkça yaşanabilir. Düzenli taramanız gereken tüylerinin yanı sıra kedi maltı tüketmelerini sağlayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ragdoll Kedi Irkı ve Özellikleri