Köpekler Ulur mu?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpekler ulur mu, yalnızca köpek sahiplerinin değil, bazı durumlarda bu ulumaya tanıklık eden pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Bazı durumlarda pek çok kişi, kapalı bir alanda bile dışarıdan gelen köpek ulumalarını duyabilir. Köpeklerin ulumasının altında pek çok farklı sebep yatabilir. Bu sebepler genellikle köpeklerin içgüdüsel davranışları dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Köpeklere kurtlardan aktarılmış bu özellik, bazı köpek ırklarının ulumasına neden olmaktadır. Havlamaktan çok daha farklı bir ses ile meydana gelen uluma, bazı durumlarda yaşanmakta olan bir problemin göstergesi de olabilir. Eğer sıklıkla ve herhangi bir sebebi olmadığı halde uluyan bir köpeğe tanıklık ederseniz, belirli bir süre gözlem altında tutmanız gerekir. Gözlem altında tuttuğunuz süre, köpeğin ne gibi bir problemden ötürü uluduğunun cevabını alabilmek için oldukça önemlidir.  

İletişim Kurmak 

Köpeklerin ulumasının en bilindik sebebi, içgüdüsel olarak gelmektedir. İçgüdüsel olarak gelen bu neden ise, köpeklerin iletişim kurmak için ulumalarıdır. Bir başka köpek ile herhangi bir şekilde iletişim kurmak isteyen köpekler, bunun yolu olarak uluyabilir. Özellikle bir başka köpeği olası bir tehlikeye karşı uyarmak amacıyla da uludukları gözlenebilir. Evlerde, insanlarla yaşayan köpeklerin bir başka köpekle uluyarak iletişime geçme gibi özelliklerinin zaman içerisinde oldukça azaldığı görülmektedir. 

Özellikle yaşamını sokakta sürdüren köpekler, belirledikleri yeri diğer köpeklere anlatabilmek adına da ulurlar. Bu gibi sebepler dolayısıyla pek çok köpek, iletişim kurmak sebebiyle uluyabilir.

Yüksek Sese Tepki Göstermek

Köpeklerin işitme algıları pek çok canlıya göre çok daha gelişmiş şekilde bulunur. Bu sebeple sesleri insanların işittiği düzeyde algıladıklarını düşünmek oldukça yanlıştır. İşitme yetenekleri çok gelişmiş olan bu canlıların, meydana gelen yüksek seslere tepki vermek amacıyla da uludukları gözlenebilir. Dolayısıyla yüksek ses dolayısıyla köpekler ulur mu sorusuna, evet cevabı verilebilir. Özellikle sokaktan gelen ve yüksek ses yayan ambulans, polis ya da itfaiye arabaları köpeklerin ulumasına neden olabilir. Eğer bu sesler köpeğin bulunduğu yere doğru yaklaşıyorsa, köpeklerin ulumalarının da arttığı gözlenebilir.  

Yardım İstemek 

Köpeklerin ulumaları oldukça doğal ve içgüdüsel olsa da, bu durum bazen yardım çağrısı olarak da değerlendirilebilir. Eğer köpek herhangi bir sebep dolayısıyla zor durumda kaldıysa, yardım istemek amacıyla uluyarak dikkat çekmeye çalışabilir. Köpekler bazı durumlarda kendileri için değil, etrafındakiler içinde uluyarak yardım isteyebilir. Özellikle bir başka köpeğin tehlike altında olması durumunda uluyarak, insanların dikkatlerini çekmeye çalışabilirler.

Köpeklerin Sebepsiz Uluması Hastalığın Habercisi Olabilir

Köpeklerin dış etkenler sebebiyle ve içgüdüsel olarak ulumaları oldukça doğal bir durum olarak değerlendirilir. Ancak bazı durumlarda köpeklerin ulumalarının altında çok daha ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Köpek sahipleri bu gibi durumlarla karşı karşıya kaldığında, anlayabilmek adına gözlem yapmaları gerekir. Evde, sizinle birlikte yaşayan köpeğiniz sık aralıklarla uluyorsa ve bu durumun sebebini anlamanız gerekir. Eğer köpeğinizin ulumasının nedeni herhangi bir dış etken değilse, köpeğinizi sakinleştirmeye çalışmanız gerekmektedir. 

Onunla oyunlar oynamak, sakinleştirici konuşmalar yapmak ya da yürüyüşlere çıkarmak faydalı olabilir. Bu etkinlikler köpeklerin sakinleşmesine yardımcı olmadığında, sahipleri tarafından hastalık sebebiyle köpekler ulur mu hakkında araştırma yapılmaktadır. Bu gibi bir durumdan şüphelendiğiniz taktide, vakit kaybetmeden köpeğinizi uzman bir veteriner hekime götürmeniz şiddetle tavsiye edilmektedir.  

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpekler Ulur mu?