Köpeklerin Vegan Beslenmesi Sağlıklı mı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerde vegan diyeti merak edilen konular arasındadır. Elbette sağlıklı bir yaşam için beslenme düzeni her şeyden önemlidir. Vegan diyeti tüm dünyada yayılan bir uygulama olduğundan bu yazımızda köpeklerin vegan beslenmesi sağlıklı mı sorusunun yanıtlarını paylaşıyor olacağız. İnsanlar arasında vegan beslenme, tüm hayvansal ürünlerin beslenme programından çıkarılmasıdır. Bazı insanlar bu diyeti bir yaşam tarzı haline getirmişken, bazıları da hayvan haklarını korumak amacıyla uygulamaktadır. Vegan beslenmenin elbette avantajları bulunurken bazı dezavantajlarından da söz etmek gerekiyor. Peki, köpeklerin vegan beslenmesi sağlıklı mı?

Köpekler tam anlamıyla etobur canlılar değildir. İnsan mekanizması da köpeklere benzer olarak çalıştığından, vegan diyetinin doğru uygulanması gerekiyor. Son zamanlarda köpek sahipleri de vegan diyet şeklini seçmeye başladığı için konuyla ilgili kapsamlı bilgiler sunmaya başlıyoruz.

Köpeklerde Vegan Beslenme

Veganlık ve vejetaryenlik birbiriyle karıştırılmamalıdır. Her iki uygulamada balık ve et diyetten çıkarılır ve genelde sebze ağırlıklı beslenme programları hazırlanır. Ancak bu ikisi arasındaki en önemli fark, vejetaryenlerin bal, peynir, yoğurt ve süt gibi hayvansal ürünleri tüketmeye devam etmesidir.

Köpeklerin vücudu, hayvansal ürünlerde yer alan kaynakları etkili bir şekilde sindirmek amacıyla tasarlanmıştır. Metabolizmaları da bitki temelli diyetleri kabul edebilmektedir. Ancak bu tatlı dostlarınız için vegan diyeti hazırlarken dikkat etmeniz gereken birçok faktör söz konusudur. Evet, köpeklerinizi bitkisel kaynaklı diyetle beslemek isteyebilirsiniz ancak onlar için gerekli olan protein, mineral ve vitaminlerin sağlanması çok önemlidir. Aslında köpekler için özel olarak hazırlanmış dengeli besin değerlerine sahip olan çok sayıda vegan ürünü bulabileceğinizi de unutmayın.

Köpeğinizin vegan diyetiyle beslenmesini istiyorsanız, ev yapımı yiyeceklerden yararlanabilirsiniz. Fakat bu süreçte bir veterinere danışarak diyetin nasıl uygulanması gerektiğini öğrenmenizde yarar var. Çünkü ev yapımı diyetlerde de protein ve mineral eksikliği yaşanabilir.

Köpeklerde Vegan Beslenme için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin vegan beslenmesi sağlıklı mı sorusunun yanıtlarını vermeden önce vegan beslenme için aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekiyor;

 • İhtiyaç halinde besin takviyeleri de kullanın.
 • Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin dengesini sağlayın.
 • Yiyecekleri iyice yıkayın.
 • Miktarları ölçebilmek amacıyla 1’er ölçek kullanın.
 • Taze ürünler kullanın.
 • Tam tahıllı gıdaların köpeğin sindirim sistemini kolay çalıştıracağını unutmayın.
 • En önemlisi de köpeklerde vegan beslenme için mutlaka bir uzmandan destek alın.

Köpeklerde Vegan Diyeti Sağlıklı mı?

Köpeklerde vegan diyetinin normal beslenmeye göre olumlu sonuçlar doğurduğu söylenemez. Beslenme dengesinin tamamen bozulduğu vegan beslenme türünde köpeğinizde bazı metabolik sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca köpeğinizde bir süre sonra alerji gelişimi gözlemlenebilir. O halde köpeğinizin mutlu, sağlıklı ve uzun yaşamasını istiyorsanız dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlamalı ve her zaman uzman veteriner hekimlerin tavsiyelerine dikkat etmelisiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerin Vegan Beslenmesi Sağlıklı mı?