Köpeğe Süt Verilir mi? Köpekler Sütten Rahatsız Olur mu?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeğe süt verilir mi, köpeklere süt vermek mantıklı mı gibi sorular her hayvanseverin merak ettiği sorular arasındadır. Bu süreçte köpeklerin keçi sütü içebileceği unutulmamalıdır. Fakat asıl önemli olan durum, bazı köpeklerde gelişen laktoz alerjisidir. Laktoza alerjisi olan köpeğe süt verildiği zaman ciddi sindirim rahatsızlıkları gözlemlenirken şiddetli bir karın ve baş ağrısının da başlayacağı unutulmamalıdır.

Laktoz bir şeker türüdür ve süt – süt ürünlerinde bulunur. Bu şekerin sindirimi için laktaz adı verilen enzime ihtiyaç vardır. Yavru köpeklerde laktaz enzimi bol miktarda bulunduğu için bu dönemde süt ile beslenebildiklerini söylemek doğru olacaktır. Fakat büyüme çağında olan yavru köpeklerde laktaz üretimi azalır ve laktoz intoleransı başlar. Her köpekte alerji aralığı farklı olmakla beraber bazı köpeklerde laktoz tüketimi sonrasında klinik belirtiler ciddi boyutlara ulaşabilir. Gıda alerjisi olan köpeklere bu nedenle süt vermek doğru değildir. Ayrıca yavruluktan yetişkinlik dönemine geçiş yapan köpeklere de hiçbir şekilde süt ve süt ürünü verilmemelidir.

Köpek Süt İçerse Ne Olur?

Köpeğiniz süt içtiği zaman sindirim sürecinde zorlanmaya başlar. Sindirilemeyen süt, sindirim kanallarında bakteri, ishal ve şişkinliğe neden olur. Ayrıca bakteri fermantasyonu gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Köpek sahiplenenler ya da sahiplenmeyi düşünenler, bu nedenlerden dolayı köpekleri sütten uzak tutmalıdır.

Köpeğim Süt İçti, Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin kendi başına süt tüketmesi halinde bol su tüketimi yapması gerekir. Süt üretiminin yan etkileri ise ortalama 12 saat içinde ortaya çıkmaktadır. Yan etkileri bir hayli fazla olan sütün meydana getirdiği rahatsızlıklar devam ederse mutlaka veteriner hekimden destek alınmalıdır.

Bu konudaki tek önerimiz, zorunlu olmadıkça yetişkin köpeğinize süt vermemeniz olacaktır. Laktoz intoleransı gerçekten köpekleri rahatsız eder ve sindirim hastalıklarına neden olur. Tüm bu durumlar bir süre sonra farklı hastalıkların yaşanmasına sebep olabilir. Patili dostlarımızı kaliteli mamalarla beslediğimizde zaten ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri alacak ve gün içinde mutlu olacaktır. Doğal olarak sağlıklı beslenen patili dostlarımızın yaşam süresi de artacak ve stressiz, huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edeceklerdir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Köpeğe Süt Verilir mi? Köpekler Sütten Rahatsız Olur mu?