Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsanlara karşı besledikleri sadakat duygusu ile hayvanseverlerin gözdesi olan yavru köpeklerde tuvalet eğitimi, oldukça önemlidir.

Köpeğin psikolojik ve fizyolojik olarak sağlıklı bir yaşam sürmesi için, özellikle yavruluk döneminden itibaren tuvalet eğitimi vermeye özen göstermelisiniz. Köpek sahiplerinin sadık dostları için vermesi gereken tuvalet eğitimi hakkında göstermesi gereken birtakım davranışları, ipuçları şeklinde şöyle sunabiliriz. 

Yavru Köpeklere Ev İçinde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

İnsan yaşamında özel bir yere sahip olan köpeğe tuvalet eğitimi nasıl verilir? köpeğinize tuvalet eğitimi vermek için yaş ve cinsiyet gibi faktörleri göz ardı etmemeniz gerekir. Şöyle ki yetişkinlik evresinde olan bir köpekle yavruluk dönemindeki bir köpeğin eğitime yatkınlığı aynı değildir. Bu anlamda ev ortamında sahipleri ile yetişen köpeklerin yaşamı için hayati bir öneme sahip olan tuvalet eğitimi, yavruluk döneminde verilmesi durumunda daha faydalı olabilir. 

Sabırlı Olmak

Köpeğinizin tuvalet eğitimini sağlarken, sabırlı ve sakin olmalısınız. Köpeğinize hem dış mekân hem de ev içinde tuvalet eğitimi vermeniz gerekebilir. Birçok evcil sahibinin merak ettiği sorulardan biri ise, köpeğimin eve çiş yapmasını nasıl engellerim, sorusudur. Köpeğinizin ev içerisine çiş yapmasını engellemek için köpekler için üretilen çiş pedlerinden faydalanabilirsiniz.

Evin belirli alanlarına çiş pedlerini yerleştirerek, köpeğinizin ev içinde bu pedlerin üzerine idrarını yapmasını sağlayabilirsiniz. Fakat zaman içinde zeminlere yerleştirdiğiniz çiş pedlerini azaltmalı ve köpeğinizi dış mekâna tuvaletini yapması için alıştırmalısınız. 

İyi Gözlemlemek

Köpekler davranış olarak alışkanlıklarına bağlı evcil canlılardır. Bu nedenle köpeğinizin mama ve su tükettikten sonraki davranışlarını gözlemleyerek, ev içinde tuvalet kazalarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Köpekler tabiatları gereği mama yedikten ve su içtikten kısa bir süre sonra tuvalet ihtiyacı hisseder. Bu nedenle köpeğinize tuvalet eğitimi verdiğiniz süre boyunca onun davranışlarını iyi gözlemlemeli ve tuvaletinin geldiğini anladığınız anlarda vakit kaybetmeden tuvalet ihtiyacını karşılaması için onu dışarı çıkarmalısınız. Böylece tuvaleti geldiğinde sahibinin onu dışarı çıkaracağını anlayan köpekler, yaşadıkları ev ortamına tuvaletini yapmamayı öğrenecektir.

Tuvalet Alanı Belirlemek

Köpekler yaşadıkları ortamı sahiplenmeyi arzulayan canlılardır. İlk girdikleri ev ortamında yaşayacaklarını anlayan sadık dostlarınız, o alanı benimsemek için öncelikle tuvaletini yapma ihtiyacı hissedecektir. Bu nedenle evin içinde onun tuvalet ihtiyacı olması amacıyla belirlediğiniz bir bölgeyi, eve ilk girdiği andan itibaren ona göstermeli ve ona ait çiş pedi veya kum gibi malzemeleri yerleştirerek benimsemesini sağlamalısınız.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Köpekler için önem teşkil eden tuvalet eğitimi, yavruluk döneminden itibaren verilmesi gereken bir alışkanlıktır. İlk doğdukları andan itibaren zaman içinde annesinden görerek tuvalet eğitimi alan köpekler, annesiz büyümeleri halinde sahiplerinden tuvalet eğitimi alırlar.

Sadık dostlarımız için eğitime en meyilli olduğu dönemlerin, 8-18 hafta aralığı olduğu söylenebilir. 2 aylık köpek tuvalet eğitimi, birçok hayvansever tarafından erken bir zaman dilimi olarak görülse de en ideal eğitim süresi, köpeklerin 2 aylık olduğu dönemdir.

Köpeklerde Dışarı Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Köpeklere dışarı tuvalet eğitimi verilirken esas teşkil eden konu, düzen ve sürekliliktir. Yavru köpeklerde dışarı tuvalet eğitimi verilirken, her gün aynı saatlerde çıkarmak oldukça önemlidir. Köpeğin bünyesinde alışkanlık haline gelen bu durum, tuvalet saati gelene kadar idrarını tutabilmesini ve ev içerisinde bir kazaya neden olmamasını sağlar.

Köpeğinize dışarı tuvalet eğitimi verirken, ona karşı anlayışlı, nazik ve sabırlı olmayı unutmamanız gerekir. Özellikle ilk defa dış mekânda tuvaletini yapacak olan köpeğinizin kendini güvende hissetmesi için yanınızda çiş pedi bulundurabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi