Köpek Tasması Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpekleri gezdirirken güvenliği sağlayan köpek tasması alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok etken bulunur. Köpeğinizin kendini rahat hissedebilmesi için özel olarak seçeceğiniz tasma, köpeğinizle yaptığınız yürüyüşlerinde çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. Köpeğiniz için uygun olan tasmayı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım etkenler bulunur. 

Köpeğinizin Cinsine, Boyuna ve Kilosuna Dikkat Edin 

Herhangi bir hayvan malzemeleri dükkanına girdiğinizde pek çok farklı renkte ve çeşitte tasma olduğunu görmeniz mümkündür. Ancak köpeğiniz için seçeceğiniz tasma için estetik kaygılarınız 2. planda olmalıdır. Köpeğinize tasma alırken dikkat etmeniz gereken ilk etken köpeğinizi cinsi ve buna bağlı olarak kilosu ile boyudur. Neredeyse tüm köpek cinsleri için üretilmiş çeşitli tasmalar bulunur. Köpeklerin için kullanılan tasma, eğitim gibi konularda da kullanılması sebebiyle incelikle seçilmesi gereken bir aksesuardır. Köpeğinizin boyutuna uygun olmayan bir tasma kullanıyor olmanız, köpeğinizin huzursuz olmasına sebep olabilir. Tasma, her köpeğe alınması gereken bir aksesuardır. 

Tasma Çeşitlerini Araştırın 

Tasma denildiği zaman pek çok kişinin aklında köpeklerin boyunlarından geçirilen ve yürüyüşler esnasında köpek sahiplerine kolaylık sağlayan aksesuar gelmektedir. Ancak tasmaların yalnızca bir çeşidinin olduğunu düşünmek doğru değildir. Köpek tasmalarının farklı amaçlarda kullanımı sebebiyle üretilmiş farklı çeşitleri bulunur. 

Araştırma yapmadan satın alacağınız tasmanın köpeğinize uygun olmama ihtimali oldukça yüksektir. Köpek tasmaları en genel halleriyle iki farklı çeşitte bulunur; boyun ve göğüs tasmaları. Köpek boyun tasmaları kişilerin tasma denildiğinde akla ilk gelen model olmasıyla, hemen herkes tarafından bilinir. Ancak boyun tasmalarının da pek çok çeşidi bulunur. 

Köpek tasması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etken köpeklerin boyunlarında bulunan kemiklerdir. Köpeklerin farklı ırklara sahip olmaları, vücutlarında bulunan kemiklerinde değişiklik göstermesine neden olur. Dolayısıyla köpeğiniz için uygun olan tasmayı seçerken, köpeğinizin vücut yapısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Yanlış tercih edilen köpek tasmaları köpeklere zarar verdiği için, tasmadan uzak durmak istemelerine neden olabilir. Köpeklerin tasma takarken tedirgin olmaları ise yürüyüş yapmayı çok daha güvensiz ve zor bir hale getirecektir. 

Eğer köpeğiniz büyük bir cinse sahipse göğüs tasması kullanmanız tavsiye edilir. Köpeklerin vücutlarının ağır olması, boyunlarına takılan tasmanın onları rahatsız etmesine sebep olabilir. Dolayısıyla köpeğinizin vücut şekli ve yapısı da köpek tasması alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunur. 

Köpekler için özel olarak üretilen bir diğer tasma modeli ise köpek eğitim tasmalarıdır. Köpeklerin eğitim aldıkları süreçlerde kullanılan bu tasmalar, kendilerine ait farklı özellikler barındırır. Bu tasmaları kullanırken köpeğinizin doğru olmayan hareketlerini engellemeniz mümkündür. 

Tasma Seçiminin Önemi

Köpeklerin en sık kullandıkları aksesuar olan tasma, köpek güvenliği için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Köpek tasması alınırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında yapacağınız araştırma sonucunda alacağınız tasma, köpeğinizi gezdirirken herhangi bir güvenlik problemi yaşamanızı engelleyecektir. Köpeğine daha önce tasma takmamış olan kişiler, bu aksesuarların nasıl takılacağı hakkında endişe yaşayabilir. Özellikle boyun tasmalarını köpeklere takmak oldukça basit ve işlevseldir. Köpeğiniz için en uygun tasmayı seçtiğiniz taktirde herhangi bir sağlık problemi yaşamayacağından emin olabilirsiniz. Dolayısıyla köpeğiniz tasmaya kısa süre içerisinde alışacak ve siz tasma takarken herhangi bir gerginlik yaşamayacaktır. Köpeğinizin tasmasının ne çok sık ne de bol olmamasına da özen göstermeniz gerekmektedir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Tasması Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler