Kedilerin Kum Kabı Dışına Çiş Yapmasının Nedenleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler oldukça temizlik konusunda oldukça hassas hayvanlardır. Bu tuvalet alışkanlıklarına da yansımıştır. Evde beslenen normal bir kedi idrar ve dışkısını uygun tuvalet kaplarının içerisindeki uygun malzemelerden üretilmiş olan kum ve benzeri ürünlerin üzerine yapar. Sonrasında üstünü örter, patilerini çırpar ve tuvalet kabından ayrılır. Bu durum hem kediler için hem de kedi sahipleri için olması gereken ve beklenen bir durumdur. Fakat bazen çeşitli faktörlere bağlı olarak kediler kum kabı dışına çişini yapabilir. Bu durum özellikle kedi sahibini ciddi anlamda rahatsız edebilir. Tekrar etmesi durumunda ise hem kedi hem de kedi sahibi psikolojik olarak olumsuz etkilenir.

Kedi Neden Kum Kabı Dışına Çiş Yapar?

Kedilerin oldukça temiz ve titiz canlılar olduğunu söylemiştik. Kedinin kum kabı dışına çiş yapmasının en büyük nedeni kumunun kirli olmasıdır. Kediniz kum kabına çişini veya dışkısını yaptığında mümkün olan en kısa sürede temizlemeniz gerekir. Aynı zamanda kedi kumunu da belirli aralıklar ile tamamen değiştirmek, kum kabını yıkamak gerekmektedir. Eğer siz bu konuları aksatırsanız kediniz kirli bir kuma çişini yapmayı istemeyecek, kum kabının dışına yapacaktır.

Diğer önemli bir nokta ise tuvalet kabına koyacağınız kum veya benzeri ürün seçimidir. Kediler her ürünü sevmez. Bazense farklı kokulardan rahatsız olabilir. Yani bazı kediler silika kum isteyebilir, bazıları bentonit kum ister. Bazı kediler lavanta kokusunu severken, bazıları nefret edebilir. Bu durum çişini kum kabı dışına yapmasına sebebiyet verebilir. Kedinizi takip edip, en uygun ve sağlıklı olan kumu seçmelisiniz.

Kum kabının yerleşiminde yapılan hatalar kedilerdeki tuvalet probleminin diğer bir sebebidir. Kum yani tuvalet kabı temiz bir yerde, kedinin her zaman rahatlıkla ulaşabileceği bir alanda olmalıdır. Çok aydınlık, çok karanlık, gürültülü, kolay ulaşımı olmayan yerlerde kum kabının olması sorunlar doğurabilir.

Davranışsal problemler ve stres önemli bir neden olarak sayılabilir. Özellikle kediler sahiplerine karşı bazen tepkili olabilmektedir. Sahibinin uzun süre yalnız bırakması, onunla ilgilenmemesi, başka bir kediyi de sahiplenmesi, aileye yeni bir bireyin katılması, aileden birisinin ayrılması gibi faktörler tepkiye neden olabilir. Kedinin kum kabı dışına çişini yapması vereceği tepkilerden birisidir. Aynı zamanda stres ve strese neden olabilecek tüm faktörlerde bu soruna sebebiyet verebilir.

Son olarak hastalıklardan bahsetmemiz gerekir. Bazı hastalıklarda ve sorunlarda kediniz çişini veya kakasını tutmakta zorlanabilir. İstemeden de olsa kum kabı dışında farklı alanlara çişini ya da kakasını yapabilir. Özellikle idrar yolları ve sindirim sistemi problemlerinde bu durumla daha fazla karşılaşmaktayız. Felç ve sinir sistemini etkileyen bazı durumlarda da benzer tepkiler görülebilir.

Neler Yapılmalıdır?

Öncelikli olarak nedeni ortaya çıkarmak gerekir. Kum kabı seçimine, yerleşimine ve kum kabındaki kumun içeriğine dikkat etmekte fayda vardır. Eğer bunların tamamen uygun olduğunu düşünüyorsanız davranış sorunları konusunda araştırma yapılmalıdır. Eğer bu sorunun dışında başka semptomlarda varsa patolojik bir durumdan kaynaklı olma ihtimali söz konusudur. Böyle bir durumda veteriner hekimlerden destek almanız gerekir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerin Kum Kabı Dışına Çiş Yapmasının Nedenleri