Kedim Bana Masaj Yapıyor

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedim bana masaj yapıyor diye düşünen birçok kedi sahibi bu davranışın nedenini merak etmektedir. Tüylü dostlarımızın ön patileri ile ritmik olarak yaptığı yoğurma hareketi, birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kedilerin yoğurma hareketinin kaynaklandığı nedenlerin neler olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Kediler Sahiplerine Neden Masaj Yapar?

Birçok evcil hayvan sahibinin de merak ettiği gibi kediler sahiplerine neden masaj yapar? Kedilerin yoğurma şeklinde yaptığı masaj hareketi, yavruluk dönemlerinden kalma bir alışkanlıktır. Emzirme döneminde olan yavru kediler, annelerini emerken süt akışını sağlamak için göğüslerine yoğurma hareketi yaparlar. Sütün akış hızını ve yoğunluğunu artıran bu davranış, kedilerde bir alışkanlık boyutu kazanarak yetişkinlik döneminde de devam etmektedir.

Kediniz Çiftleşme İhtiyacı Duyuyor Olabilir

Erkek kedilerde çiftleşme belirtileri arasında yoğurma hareketi listenin başlarında yer almaktadır. Kısırlaştırılmayan erkek kediler, çiftleşmeye hazır olduklarını yoğurma hareketi yaparak belli etmek isterler. Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonundan önce çiftleşme belirtisi olarak sergilediği bu yoğurma hareketini, operasyondan sonrada sergilediği nadir olarak görülebilir.

Kediniz Sahiplenme İçgüdüsü ile İşaretleme Yapar

Kedilerin uyguladığı yoğurma hareketi, genellikle evde birden fazla kedi besleyen sahiplerin maruz kaldığı bir davranıştır. Peki, kediler neden patileriyle yoğurur? Kediler, sahiplenme ve alan koruma duyguları oldukça gelişmiş evcil hayvanlardır. Sahip olduğu eşyaların hayati bir değeri olduğu gibi, sahipleri de onlar için işaretlenmesi gereken korunaklı alanlar olarak görülmektedir.

Kediler yoğurma hareketi yaptığı sırada patilerindeki koku bezleri aktive edilmektedir. Bu nedenle yoğurma hareketini gerçekleştirdiği esnada, sahibi veya kendine ait herhangi bir eşya üzerinde hakimiyet kurduğu ve ona ait olduğunu belli eden bir işaretleme yaptığı söylenebilir.

Kediniz Kaslarını Esnetme Egzersizi Yapıyor Olabilir

Kedilerin esnemesi, pilates egzersizlerinden de bilindiği üzere sırtın yukarı doğru kaldırılması şeklinde gerçekleşir. Kediler esneme sırasında sırtını yukarı doğru kaldırdığında, aynı zamanda ön patileri ile halı üzerinde yoğurma hareketi yaparlar. Tüylü dostlarımız, uyku sonrasında gerilen kaslarını bu hareket ile esnetirler. Böylece miskin dostumuz gün içinde yapacağı bir sonraki uykuya kadar vücudunu esnek tutmayı başarabilir.

Kediniz Yatmaya Hazırlanıyor Olabilir

Rahatlarına fazlası ile düşkün olan kediler, uyuyacağı alanı belirlemekte oldukça seçicidir. Vahşi yaşamda gözlerden uzak ve korunaklı bir alanda uyku alanı seçen kediler, ev ortamlarında da aynı prensibi hayata geçirebilir.

Ev içerisinde en sakin, ayak altında olmayan, yumuşak ve aynı zamanda konforlu uyku alanları belirlerler. Özellikle battaniye ve yastık gibi yumuşak malzemeler, kedilerin en konforlu uyku geçirdiği alanlardan biridir. Bu anlamda kedilerin battaniye yoğurması, genellikle uyku öncesi konforu artırma alışkanlığı olarak da adlandırılabilir.

Kediniz Sizden İlgi Görmek İstiyor Olabilir

Kedilerin ilgi ve sevgi bağımlısı evciller olduğunu söyleyebiliriz. Fakat köpeklerin aksine kediler, bekledikleri ilgi ve sevgiyi kendileri istediği zaman almak gibi sınırsız bir özgürlük anlayışına sahiptir.

Kedinizin sizi uzun süre görmediğinde veya ilgi eksikliği yaşadığı zamanlar kucağınıza çıkıp yoğurma hareketi yaptığını görebilirsiniz. Bu davranış sizden ilgi beklediği ve masaj hareketine karşılık bir sevgi gösterisi istediği anlamına gelir.

Kediniz Obsesif Davranış Geliştirmiş Olabilir

Yavru kedilerde annesini emdiği sırada yaptığı yoğurma hareketinin sütün akışını hareketlendirmek için olduğunu belirtmiştik. Özellikle uzun süre annesinden süt emen kedilerde bu davranış alışkanlık olarak yetişkinlik döneminde de devam ettiği görülebilir. Fakat bu konuda temkinli olmakta fayda var.

İnsanlarda olduğu gibi takıntı olarak adlandırılan obsesif davranışlar, kedilerde de gözlemlenebilir. Kedilerde obsesif davranışlar listesinin ilk sıralarında yer alan yoğurma hareketini, genel olarak çok sevdiği ve benimsediği sahiplerine karşı yaptığını söyleyebiliriz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedim Bana Masaj Yapıyor