Kediler Veteriner Ziyaretinde Nasıl Rahatlatılır?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi sahipleri için veteriner ziyaretleri oldukça stresli ve yorucu geçebilir. Gitmemek için türlü mücadele sarf eden kediler neden veteriner sevmez, sevimli dostlarımız için veteriner ziyareti öncesi ve ziyaret sonrası nelerin yapılması gerektiği gibi başlıca merak edilen konular için bazı önerilerde bulunabiliriz.

Kedinizin Veteriner Ziyareti Öncesi Stresini Azaltın

Tabiatları gereği kalabalıktan ve çeşit çeşit insan görmekten hiç haz etmeyen tüylü dostlarımız için veteriner klinikleri, olası tehlike unsurları ile doludur. Üstelik kedinizi hazırlarken geçirmiş olduğunuz süreçte üstünüze binen stresi kedinize hissettirdiğinizde, yaşadığınız endişeyi ona da yaşatmış oluyorsunuz. Bu yüzden kediniz ile Veterinere gitmeden önce yapılması gerekenler hakkında bazı yöntemler geliştirmeli, böylece stresini azaltarak daha rahat bir yolculuk yapmasını sağlamalısınız.

Veteriner Ziyareti Öncesi Stres Azaltıcı Çözümler

Veteriner ziyareti öncesinde kedilerde stres azaltma yöntemi olarak, taşıma kabını günlük yaşamda evin içerisinde görebileceği bir ortamda bulundurmanız gerekir. Böylece kediniz taşıma kabını sadece veteriner ziyaretlerinde görmekle kalmayıp, korkutucu bir mekân olarak görmekten vazgeçebilir. Aynı zamanda taşıma kabı içerisine kendi kokusunun bulunduğu örtü veya oyuncaklar yerleştirerek, taşıma kabına karşı yabancılık çekmesinin önüne geçebilirsiniz.

Sevimli dostlarımızın veterinere giderken büyük bir stres yaşamasının en önemli nedenlerinden biri ise geçirdikleri araba yolculuğudur. Onlar için bu yolculuğu rahatsız edici olmaktan kurtarmak için, taşıma kabını kucağınızda taşıyabilir veya yoldaki titreşimden etkilenmemesi için taşıma kabı içerisine yumuşak bir battaniye veya örtü yerleştirebilirsiniz.

Kedilerin veteriner ziyaretleri öncesinde streslerini minimuma indirmek için, muayene saatine yakın bir zamanda orada bulunmaya özen gösterebilirsiniz. Böylece kliniğin bekleme salonunda uzun vakit geçirmek ve diğer evcil hayvanları görmenin verdiği stresi yaşamak zorunda kalmamış olur.

Kedinizin Veteriner Ziyareti Sırasında Nasıl Davranılmalı?

Sevimli dostumuzu tüm aşamalardan geçerek kliniğe kadar getirdiniz, fakat stresinin hala devam etmekte olduğunu görüyorsunuz. Devam eden bu durum, yani kedilerde veteriner korkusu olarak süregelen bu davranış oldukça anlaşılabilir. Kedinizin veteriner ziyareti sırasında sergilemiş olduğu stres belirtilerini minimuma indirmek için, uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunur. Kedilerin veteriner ziyareti sırasında meydana gelen stresini azaltmak için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

 • Tedavi amacıyla dışarı çıkarmak için, taşıma kabından çıkarmak yerine taşıma kabının üst kapağını açmayı tercih edebilirsiniz.
 • Taşıma kabından çıkarırken veya taşıma kabına geri yerleştirirken yavaş ve nazik hareketlerde bulunmalısınız.
 • Kediniz muayene edilirken, daima göz hizasında bulunmalı ve sizi görmesini sağlamanız gerekir.
 • Kedinizin muayene sırasında daha da korkmaması için sert ve yüksek sesle konuşmak yerine, daha yavaş ve yumuşak tonlarda hitap etmeniz gerekir.

Veteriner Ziyareti Sonrası Öneriler

Veteriner ziyaretinden dönüş yapan tüylü dostunuz, taşıma kabının kapısı açıldığı andan itibaren evdeki her şeyin yerli yerinde olup olmadığının bir rutin kontrolünü sağlar. Bu kontrolün radarına giren alanlar; kum kabı, mama-su kabı, mobilyalar, sevdiği oyuncaklar, favori battaniyesi ve şekerleme yaptığı özel bölge olarak sıralanabilir. Veterinere giderken kediyi taşıma kutusuna koymak için harcadığınız enerjiyi ve kedinizde oluşan stresi yok etmenin zamanı gelmiştir. Tüylü dostunuzun ev içerisinde yaptığı kontrolleri engellememeli ve yavaşça her yere kokusunu bırakarak kendini güvenceye almasına izin vermelisiniz.

Kediniz veterinerden eve döndüğü zaman bazı agresif tutumlar içerisine girebilir. Bu durumu normal karşılamalı, yumuşak ses tonu ve şefkatli bir tavırla onu sakinleştirmelisiniz. Aynı zamanda sakinleşmesi ve anında normale dönmesi için üstüne gitmek yerine ona zaman tanımalı, gerekirse en sevdiği ödül veya yaş mamalar ile onu mutlu etmeyi deneyebilirsiniz. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Veteriner Ziyaretinde Nasıl Rahatlatılır?