Kediye Günde Kaç Adet Yaş Mama Verilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediye günde kaç adet yaş mama verilir konusu neredeyse tüm hayvanseverler tarafından merak edilir. Çünkü kediler yaş mama yemeğe bayılırlar. Fakat fazla tüketiminin olumsuz sonuçlar doğurmasından dolayı miktarının ayarlanması çok önemlidir.

Kedilerin Yaş Mama Tüketimi

Kediye günde kaç adet yaş mama verilir sorusu kedilerin en sevdiği besin olduğu için çok merak edilmektedir. Yaş mamaların içerisinde oldukça fazla besin maddesi bulunur. Aynı zamanda yaş mamaların içerisinde çok farklı ve lezzetli tatlar da vardır. Yaş mamalar yumuşak ve kolay tüketilebilir olduğu için de kediler tarafından çok tercih edilir. Kuru mama yaş mamalardan daha sıklıkla tüketilmektedir. Çünkü kuru mamalar kediler için daha sağlıklıdır. Aslında yaş mamaların içerdiği besin miktarlarından dolayı kuru mamaya göre daha faydalıdır. Fakat yaş mamaları içerisinde bulunan bazı maddeler kedilerin çok fazla kilo almasına sebep olabilir. Bununla birlikte kediler yaş mama yerken kendilerini durduramadıkları için doygunluk hissini anlamazlar. Kuru mamada kediler doygunluk hissini anlayabildikleri için bir süre sonra yemeyi bırakabilirler. Fakat yaş mama için bu durum söz konusu değildir. Aynı zamanda yaş mamaların içerisinde nem bulunur. Bu nem içeriği kedilerin bağırsak sistemleri, midesi ve böbrekleri için oldukça iyidir. Yaş mamalar kuru mamalara göre daha kolay sindirilebilen besinlerdir. 

Yaş mamalar üretilirken kedilerin doğada beslendiği şekilde üretilmektedir. Bu sebeple aslında evrimsel olarak kediler yaş mamayı daha çok tüketme içgüdüsünü oluştururlar. Kediler yeni doğdukları zaman anneleri tarafından onlara hazır besinler getirilir. Annesi tarafından gelen bu besini tüketmek kediyle annesinin arasındaki bağı kuvvetlendirir. Kedilere verilen yaş mama da onlarda bu hissi uyandırır. Fakat yaş mamaların fiyatı kuru mamalara göre daha fazla olduğu için de sahipler tarafından verilmesi çok da istenmeyen bir mama türüdür.

Kediler Günde Ne Kadar Yaş Mama Yemelidir?

Kediye kaç günde bir yaş mama verilir konusu aslında kedilerin sağlık ve yaş durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yaş mamayı düzgün sindirebilen ve sağlıklı kilosunda olan kediler haftada en az 2- 3 defa yaş mama tüketebilir. Tabii ki bu sıklıkta verilen yaş mamaların kalitesi çok önemlidir. İçerisinde her türlü protein, vitamin ve mineral bulunduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yaş mama kedilerin mental sağlıkları açısından da çok önemlidir. Sürekli kuru mama tüketen kediler bir süre sonra aynı tattan de aynı dokuda çok fazla sıkılırlar. Kuru mamadan sıkılan kediler mamayı yemeye bırakabilir. Bu da onlar için sağlıksız bir durumdur. Mama yemeyi kesen bir kedinin vücudunda çok büyük değişikliklerle karşılaşıla bilmektedir. Normal kilosunun üzerinde olan kedilerin yaş mama tüketimi biraz daha azaltılmalıdır. Yaş mamanın kalorisi kuru mamaya göre daha fazla olduğu için fazla tüketiminde kedilerde obeziteye neden olabilir. Obezite farklı hastalıkları da beraberinde getirebilecek bir rahatsızlıktır. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediye Günde Kaç Adet Yaş Mama Verilir?