En Sakin Kedi Cinsleri ve Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi sahiplenmeye karar verenler bazen en sakin kedi cinsleri hakkında araştırma yapmaktadır. Bizler de bu kedileri yazımızın devamında sıralayacak ve diğer özelliklerini de aktaracağız. Tüy ve göz yapısı bakımından da birbirinden farklı olabilen kedilerin kas ve vücut hatları da değişkendir. Şimdi en sakin kedi cinslerini alt başlıklarla paylaşıyoruz.

En Sakin 10 Kedi Cinsi

En sakin kedi cinsleri arasında ilk sırayı Korat kedileri alıyor. 14. yüzyılda tanınan bu kedinin mavi ırk mensubu olduğu biliniyor. Tayland’da popülerlik kazanmış olan bu kedi 1959 yılından sonra Amerika’ya ulaşmış ve ardından Avrupa’da tanınmıştır. Gözleri yeşil olan Korat kedileri derin ve büyük bakışlara sahiptir. Kalçası hafif kalkık olan bu kedilerin tüyleri kısa, vücut ağırlıkları da azdır. En sakin kedi cinsi olarak tanınan bu kedinin narin ve yumuşak yapılı bedenleri sayesinde çok sevildiği de unutulmamalıdır.

Selkirk Rex Cinsi

Selkirk Rex kedi cinsi son derece sakindir. Doğal mutasyon sonucunda doğan ve ilk kez 1987 yılında Montana’da ortaya çıkan bu kedi türünün görünümü koyun postunu andırır. Gözleri dumanlı, tüyleri ise son derece estetiktir. Günümüzde tembel, uslu ve sakin kediler olarak tanınmışlardır.

Exotic Shorthair Cinsi

İlk defa 1960’lı yıllarda ün kazanan bu kedilerin gözleri yayvan ve kısıktır. Aykırı bir tip gibi görünse de son derece sakindir. Tüyleri farklı renklerde olabilen Exotic Shorthair cinsi kedilerin patileri ise büyüktür.

Ragdoll Kedi Cinsi

Ragdoll kedisi de 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. 2000’li yıllarda ise birçok dergiye kapak olmasıyla ün kazanmayı başarmıştır. Yağ dokusu bol olan Ragdoll cinsi kedilerin gözleri mavidir. Tüyleri ise hem açık hem de koyudur. Oyun oynamayı seven bu kedilerin aşırı sakin olduğu bilinir.

Tiffanie Kedi Cinsi

Tiffanie kedi cinsi fiziki özellikleriyle dikkat çekmektedir. Sürme çekilmiş gibi görünen gözlerinin yanı sıra vücudunda gür tüyler bulunmaktadır. Sağlık durumu bakımından zorluk çıkarmayan bu kedi türü sahiplerine aşırı bağlıdır ve oldukça sakindir.

Chinchilla Kedi Cinsi

Chinchilla kedisi ilk kez İngiltere’de üretilmiştir. Yuvarlak, yeşil ve iri olan gözlerinin yanı sıra tüyleri uzundur ve bakım gerektirir. Oldukça sakin olan Chinchilla kedisi nazik ve edepli bir kedi türüdür.

Bombay Kedi Cinsi

Bombay kedi oldukça karizmatiktir. Panter kedi lakabıyla tanınmıştır. Simsiyah tüyleriyle dikkat çeken Bombay kedilerinin karakteri de son derece iyidir. Sevecen olmasının yanı sıra kolay eğitilebilen yapısı onun çokça tercih edilmesini sağlamıştır. Elbette en sakin kedi cinsleri arasında da yerini almıştır.

Birman Kedi Cinsi

Birman kedileri adını Birmanya’dan almıştır. 1919 yılında tanınmaya başlanan bu kedilerin dalgalı ve uzun bir görünüme sahip olduğu bilinir. Dışa dönük bir karaktere sahip olsalar da son derece sakindirler.

British Shorthair Cinsi

Kısa ve kalın telli tüylere sahip olan British Shorthair cinsi kediler tombik görünümdedir. Ses tonları çok yumuşak olan bu kedilerin inatçı olmadığı bilinir.

İran Kedisi

İran kedileri de en sakin kedi cinsleri arasındadır. Fars kedisi olarak da bilinen İran kedileri minik kulaklı, yuvarlak suratlı ve orta boylu canlılardır. Burunları basıktır. Kendi içlerinde farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En Sakin Kedi Cinsleri ve Özellikleri