Evde Beslenebilecek Kedi Türleri Hangileri?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evde beslenebilecek kedi türleri, ilk kez kedi sahiplenecek olanlar tarafından merakla araştırılmaktadır. Onlarca kedi türü aslında evde yetiştirilmeye müsaittir ancak bu kedilerin genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu kedi türlerini sıralayacak olursak;

 • Sphynx kedisi
 • Siyam kedisi
 • Birman kedisi
 • Ankara kedisi (Angora)
 • İran kedisi
 • Exotic Shorthair
 • Scottish Fold
 • British Shorthair şeklinde sıralayabiliriz.

Öncelikle kediler evde bakımı en kolay olan şirin dostlarımızdır. Fiziksel yapıları farklı olsa da birbirlerinden ayırt edilmesi bakımından göz renklerine, tüy kalite ve şekillerine ya da renklerine bakılabilir. O halde evde beslenebilecek kedi türlerinin özelliklerini ve genel karakter yapılarını paylaşalım.

Sphynx Kedisi ve Özellikleri

Tüy problemi olmayan bu kedi türü sahibine karşı son derece sadıktır. Hem zeki hem de oyuncu özelliği bulunan Sphynx türü kediler çocuklarla çok iyi anlaşsa da diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşamadığı bilinir.

Siyam Kedisi ve Özellikleri

Dikkatli ve zeki kedi türleri arasında olan Siyam kedileri son derece neşelidir. Yapıları üçgenimsi olan bu kedilerin çene kısımları dar, kafa üst kısmı ise geniştir. Gözleri hem burunlarına hem de kulaklarına çekilebilen Siyam kedilerinin düzenli taranma ve bakıma ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Özellikle de ilkbahar ve sonbahar aylarında her gün fırçalanmaları şarttır.

Birman Kedisi ve Özellikleri

Kutsal Birman olarak da adlandırılan bu kedilerin tüyleri uzundur. Uysal ve sakin yapılarıyla tanınmışlardır. Patileri beyaz renklidir. Budizm efsanesine göre tapınak kedisi olarak tanımlanan bu kediler, rahibine karşı koşulsuz sevgi ve bağlılık göstermiş ve bu yüzden Tanrıça tarafından ödüllendirilerek sarıgözleri maviye çevrilmiştir.

Ankara Kedisi

Avrupa ülkelerinde Angora kedisi olarak bilinen bu kedi türü, kedilerin atası olarak tanımlanmaktadır. Son derece meraklı, zeki ve enerjik olan Ankara kedisi sahiplerine karşı duyarlıdır. Güçlü bir hayvandır. Ayrıca evdeki eşyalara ya da kişilere zarar vermez. Dik kulakları, keskin hatları ve uzun burunları sayesinde çok şirin görünürler. Beyaz ve ipeksi tüyleri de ne kadar sevimli olduklarının bir göstergesidir. Günümüzde beyaz dışında gri ve siyah renkte de olabilirler.

İran Kedisi

Persian yani İran kedisinin Avrupa’da 1500’lü yıllarda yaşadıklarına dair birçok bilgi mevcuttur. Kökenleri ise Perslerdeki dağlık bölgelere dayanmaktadır. Yumuşak ve uzun tüylü olan bu kedilerin kulakları ve burnu çok küçüktür. Evde beslenebilecek kedi türleri arasında yerini alan İran kedilerinin gür ve uzun tüyleri sık sık taranmalıdır. Özellikle de göz bakımına dikkat edilmelidir. Çünkü gözleri çok fazla akmaktadır.

Exotic Shorthair

Amerikan Shorthair ile İran kedisinin çiftleşmesiyle ortaya çıkan bu kedi türü yumuşak tüylere sahiptir. Karakteri son derece huzurlu ve sevimlidir. Zeki bir kedi olmakla beraber ilgiyi çok sever. 

Scottish Fold

Sahibine karşı ilgisiyle tanınan bu kedi türünün gözleri masum, kulakları kıvrıktır. Aslında bu özelliği sayesinde birçok hayvanseverin sahiplendiğini söyleyebiliriz. Yalnızlığı hiç sevmeyen bu kediler siz bırakmadığınız sürece dilediğiniz kadar oyun oynayabilirler. Evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar ve konforuna da düşkündürler. Bu kedilerin genelde Mayıs ayında tüy değişimi yaşadığı bilinir. Haliyle tüy değişimi yaşanan aylarda düzenli olarak taranması gerekecektir.

British Shorthair

Milattan sonra 200 yılından günümüze kadar yaşadığı düşünülen British Shorthair türü kedilerin oldukça düzenli olduğu bilinir. Sahibine anında ayak uydurabilen bu kedi türünün bazı dönemlerde ruh hali değişebilir. Haliyle duygusaldır. İçine kapanık olabilen bu ırkın duman renginde olanları çok değerlidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evde Beslenebilecek Kedi Türleri Hangileri?