Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yavru muhabbet kuşunun sağlıklı gelişimi için beslenme ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle de yavru muhabbet kuşu nasıl yıkanır konusunda bilgi sahibi olmayan hayvanseverlerin bu yazıyı sonuna kadar okumasını tavsiye ediyoruz. Son derece sevimli ve hassas olan muhabbet kuşlarına yıkama alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Diğer kuş türlerine oranla daha kolay yıkama alışkanlığı kazanabilen muhabbet kuşlarının düzenli olarak banyo yaptırılması gerekir. Ancak ilk kez yıkama yapacaksanız dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü yeni sahiplendiğiniz yavru muhabbet kuşunun ilk banyoda korkabileceğini unutmayın.

Yavru Muhabbet Kuşu Yıkama Yöntemleri

Yavru muhabbet kuşunuz suyu seviyorsa uzun süre kendiliğinden suda oynamaya başlar. Ancak ilk yıkamada başarısız olmanız halinde sevimli dostunuzu yeniden yıkamaya zorlamanız, strese girmesine ve sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Başvuracağınız ilk yöntemde kuş banyoluğu kullanabilirsiniz. Kuş banyolukları şirin dostlarımızın kendi kendine banyo yapmasını sağlar. Bu kapsamda ılık suyu banyoluğuna doldurmalı ve içerisine de az miktarda oyuncak ya da yem bırakarak kendiliğinden suya girmesini kolaylaştırmalısınız. Ayrıca su içerisinde marul taneleri bırakarak ona suyu sevdirmenizi öneriyoruz.

Bu yöntemde başarılı olamayanlar musluk altında muhabbet kuşunu yıkayabilir. Ancak bu yöntem kuşunuzu ciddi anlamda rahatsız edebilir. Ilık su altında kanatlarını yıkarken göz, kulak ve baş kısmına su kaçmamasını sağlamanız gerekir. Ayrıca kuşun ağzına su kaçması, hayati tehlikeye neden olabilir. Musluk altında kuşunuzu yıkayamadıysanız yağmurlama tekniğine başvurabilirsiniz. Bu teknikte evinizdeki çiçek yapraklarını ıslatmak için kullanılan spreylerden yararlanmanız gerekiyor. Yavru muhabbet kuşunu ürkütmeden 20-30 cm uzaklıktan su sıkarak duş aldırabilirsiniz.

Sıraladığımız bu yöntemlerden başarı elde edemeyenler kuş temizleme spreylerini kullanabilir. En azından yavru kuşların erişkinlik düzeyine ulaşana kadar özel olarak üretilen kuş temizleme spreyini yine 30 cm uzaklıktan püskürtebilirsiniz. Kanat altlarını ve ayaklarını da kuşu elinizde tutarak ve yakın mesafeden olmamak kaydıyla temizlemeniz mümkün.

Muhabbet Kuşu Ne Sıklıkla Yıkanır?

Muhabbet kuşlarının duş alma sıklığı 15 günde bir olmalıdır. Ancak hava şartlarına göre bu süre 30 güne çıkabilir. Özellikle soğuk kış aylarında kuşunuzun hasta olmaması için ayda 1 duş aldırmanız yeterli olacaktır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?