En İyi Konuşan Papağan Türleri Hangileri?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Papağan sahiplenmek isteyenler daha çok ‘en iyi konuşan papağan türleri’ konusunda araştırma yapmaktadır. Öncelikle papağanlar taklit özellikleri gelişmiş olan canlılardır. Ayrıca sesleri de çok iyi taklit edebilirler. Bazı papağan türlerinin bu yetenekleri o kadar gelişmiştir ki, tıpkı bir insan sesi çıkarmaya devam edebilirler. Yazımızın devamında bu konuda merak ettiğiniz bilgilere ulaşacak ve en iyi konuşan papağan türleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Şunu da aktarmakta fayda var; yapılan araştırmalarda dünya genelinde bilinen 315 papağan türü yer almaktadır. Fakat her papağanın konuşma yeteneği farklıdır.

Eklektus Papağanı ve Özellikleri

Eklektus papağanı, en iyi konuşan papağan türleri arasında yer almaktadır. 30 yıla kadar yaşayabilen bu kuşların boyutu 35 cm’ye kadar çıkabilir. Son derece sevecen ve zeki olan bu canlılar oyuncu yetenekleriyle ön plandadır. Kilise papağanı olarak adlandırılmıştır. Farklı renklerde olan Eklektus papağanlarının bir diğer özelliği, yabancılara karşı mesafeli davranmalarıdır. Güzel bir eğitim verildiğinde çok sayıda kelimeyi bir arada kullanabilirler.

Monk Papağanı ve Özellikleri

Ülkemizde pek yaygın olmayan Monk papağanı daha çok Avrupa’da yetiştirilmektedir. Mavi ve yeşil renklerinde olan bu papağanların insanlarla kuvvetli bir bağı vardır. Oyun oynamayı severken gün içinde sürekli hareket halindedir. Soğuk ve sıcak havalara dayanıklı olan ve 25 yıl yaşayabilen Monk papağanının taklit yeteneği de çok gelişmiştir.

İskender Papağanı ve Özellikleri

Doğal ortamda yaşayan İskender papağanı ülkemizde de görülebilir. Genelde Asya ülkelerinde görülen bu papağanların soğuğa karşı son derece dayanıklı olduğu bilinir. Yeşil renk daha hakimdir ancak boyun bölgesindeki halka pembe ve siyah olabilir. Kuyruğuyla beraber 60 cm’ye kadar ulaşabilirler. Konuşma yeteneği geliştiği için her zaman dikkat çeken bir papağan türü olmayı sürdürmektedir.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları da bir papağan türüdür. Çok şirin ve tatlı olan bu canlılar, yaşam alanlarımızın aslında vazgeçilmezleridir. 15 yıla kadar yaşayabilen muhabbet kuşlarının sesleri güzel bir şekilde taklit ettiği bilinmelidir. Tüm dünyaya yayılım gösterebilen muhabbet kuşlarının erkek olanları daha iyi konuşmaktadır. Dişi kuşlara da iyi bir eğitim verilerek güzel sonuçlar alınabilir.

Geveze Lori Papağanı

Görünümleri son derece güzel ve dikkat çekici bir papağan türü olan Geveze Lori’nin renkleri de birbiriyle uyumludur. Konuşma yeteneği fazlasıyla gelişmiş olan bu kuşların boyu 30 cm’ye kadar çıkabilir. 25 yıla kadar yaşayabilmeleri de en önemli özellikleri arasındadır. Sadece konuşmayan, konuşurken yüksek ses çıkaran bu kuşlara Geveze Lori adı verilmiştir.

Amazon Papağanı

Amazon papağanlarının da taklit yeteneği fazlasıyla gelişmiştir. İyi bir eğitimle yüzlerce kelime öğrenebilen bu papağanların sahiplerine çok sadık olduğu bilinir. Ayrıca Amazon papağanlarının 30 adet farklı alt türünün olduğu tespit edilmiştir. Yeşil yanakları, sarı ve mavi alınlarıyla dikkat çeken bu kuşların ortalama yaşam süresi 100 yıla kadardır. Ancak bu kadar uzun yaşayabilmeleri için ortam koşullarının çok iyi olması gerekiyor.

Afrika Gri Papağanı

Bu kuşların diğer adı Jako’dur. Konuşma konusunda en gelişmiş papağan türü olduğu bilinmektedir. Gri renkli olan Jako’lar 35 cm’ye kadar uzayabilir. 1000 kelimeye kadar ezber yapma yeteneğine sahip olan Afrika Gri Papağanı ayrıca 90 yıla kadar yaşayabilir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En İyi Konuşan Papağan Türleri Hangileri?