Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşları belirli zamanlarda tüy dökebiliyor. Aslında sıkça karşılaşılan bir durum olsa da tüy dökme belirtilerinin bilinmesi ve ilk müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Tüy dökülmesi bu kuşlarda iki farklı şekilde ele alınır. Patolojik dökülme ve fizyolojik dökülme. Patolojik tüy dökülmeleri sağlık sorunları nedeniyle yaşanırken, fizyolojik tüy dökülmeleri de normal olarak kabul edilir. Bu kuşlarda iki farklı tüy bulunur. İnce ve kalın tüyler arasında bazı farklılıklar da dikkat çekmektedir. Muhabbet kuşlarındaki ince tüyler genelde beyaz, yumuşak ve inceyken, kalın tüyler daha sert bir yapıdadır. Yine bu kuşlarda tüy kumu olarak isimlendirilen tüyler de bulunur. Papağan gibi büyük kuşlarda daha çok görülen tüy kumu, derinin hava almasını sağlar. Şimdi sizlerle tüy dökme belirtileri, normal tüy değişimi ve yapılması gerekenleri sıralıyor olacağız.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Değişimi ve Tüy Dökme Süresi

Bu kuşlardaki tüy değişimleri belirli periyotlarda olur. Mevsim geçişlerinde yaşanan tüy değişimleri bazen 2 yıla kadar uzayabilir. Kış mevsiminde kaba ve kalın olan tüyler yaz dönemi için hazırlık yaparak dökülmeye başlar. Yani daha ince tüylere dönüşmektedir. Muhabbet kuşu sahipleri bu durum için endişelenmemelidir. Fakat her muhabbet kuşundaki geçiş dönemi bazen stres ve hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden beslenmesine ve bakımına ekstra özen göstermeniz gerekecektir.

Bu güzel kuşların tüy dökme süresi ortalama 15 gündür. Eğer sorunsuz bir tüy dökümü gerçekleşmişse kuşunuz aynı heyecanla yaşamaya devam eder. Ancak bakım ya da beslenmeyle ilgili sorunlar fark ettiyseniz mutlaka veterinere başvurmalısınız.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarında tüy dökme belirtileri;

 • Kafeste kalın tüy artışı
 • Çevreye karşı ilgi kaybı
 • Varsa kafesteki diğer kuşlara karşı ilgisizlik
 • Sürekli uyumak
 • Sakin bir vücut yapısı şeklinde sıralanabilir.

Muhabbet kuşunuzda anormal bir tüy dökülmesi yaşanıyorsa bu durumun nedenleri araştırılmalıdır. Genelde yetersiz beslenme ve bakımsızlık gibi faktörlerle ortaya çıkan aşırı tüy dökülmesi ayrıca sahibin değişmesi, farklı bir yaşam alanı ya da stres gibi durumlarla yaşanabilir. Tüm bakım ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladığını düşündüğünüz kuşunuzun aşırı tüy dökmesi halinde veterinere başvurmanız gerekecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme