Muhabbet Kuşum İshal Oldu, Nasıl Geçer?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşum ishal oldu nasıl geçer sorusu muhabbet kuşu besleyen pek çok kişi tarafından araştırılan bir sorudur. Muhabbet kuşlarında ishal birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir ve değişen derecelerde yoğunlukta ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu durum kimi zaman önemsiz dururken bazı zamanlarda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. 

Ancak muhabbet kuşlarının dışkı ve idrarı aynı zamanda yapıyor oluşu ishal olup olmadığını anlamanız zorlaştırabilir. Bu açıdan muhabbet kuşlarının dışkıları genellikle yeşil ve koyu renkli olurken; idrarları beyaz bir renkte olmaktadır. Artan beslenme ve yüksek su alımı nedeniyle ise idrar hacmi artmakta ve azalabilmektedir. Bu durum ise genel olarak ishal ile karşılaştırılabilir. Bundan dolayı muhabbet kuşunuzun ishal olup olmadığına karar vermeden önce dışkı ve idrarı ayırt etmeniz gerekir. 

Muhabbet Kuşları Neden İshal Olur?

Muhabbet kuşum ishal oldu nasıl geçer sorusunun cevabı muhabbet kuşunuzun sağlığı için önemlidir. Birçok faktör muhabbet kuşlarında sıklıkla görülen sorunlardan biri olan ishale neden olur. Ancak doğru ve zamanında müdahale ile sorun genellikle kısa sürede çözülür. Beslenme, ishalin önemli bir nedenidir. Kötü beslenme, bayat yemler ve yem değişiklikleri ishale neden olabilecek önemli faktörlerden bazılarıdır. Bunun yanı sıra bulaşıcı hastalıklar bir diğer önemli nedendir. 

Özellikle bakteri, mantar, virüs ve parazit gibi pek çok tür ishale neden olur. Bu açıdan bu türler vücutta belirli seviyelere ulaştığında ishale neden olabilirler. Buna ek olarak aşırı derecede korkmak, zehirlenmeler, aşırı soğuk ya da sıcak ortamlar, vitamin eksiklikleri ve tümörler de ishale neden olabilir. Son olarak kirli su içen bir muhabbet kuşu da ishal sorunu ile karşı karşıya kalabilir. 

Muhabbet Kuşlarında İshal Nasıl Geçer?

Muhabbet kuşum ishal oldu nasıl geçer sorusu için çeşitli çözümler ve tedavi seçenekleri vardır. Ancak önce ishalin nedenini belirlemek gerekir. Genel olarak ishalin başlıca nedenlerinden biri yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, herhangi bir besleme hatası varsa, bunları düzeltmeniz ve uygun bir yem ile beslemeniz gerekir. Bu açıdan muhabbet kuşunuzu beslerken onlara özel olarak üretilmiş olan yemleri tercih edebilirsiniz. 

Bu yemler bir muhabbet kuşunun ihtiyaçlarını karşılamak için doğru besinleri ve ürünleri içerir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşunuzu haftada birkaç kez doğru meyve ve sebzelerle de besleyebilirsiniz. Eğer ishalin nedeni stresten kaynaklanıyor ise kafesin yerini değiştirerek muhabbet kuşunuza daha huzurlu bir ortam sunabilirsiniz. Ancak bu durum zehirlenme ya da parazitlerden kaynaklanıyor ise tek çözüm ilaçtır. Bundan dolayı veterinere başvurmanız gerekir.

Muhabbet Kuşlarının İshal Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Muhabbet kuşum ishal oldu nasıl geçer sorusu ile karşı karşıya kalmamak adına birkaç önlem alabilirsiniz. Bu açıdan muhabbet kuşunuz için kaliteli yemler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü beslenme konusu ile ishal doğrudan ilişkilidir. Bunun yanı sıra sebze ve meyve verirken dikkatli olmanız gerekir. Özellikle bu konuda aşırıya kaçmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra temiz olmayan sular da ishale neden olabilmektedir. Bundan dolayı günlük olarak muhabbet kuşunuzun suyunu temiz su ile değiştirmeniz önemlidir. 

Dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu ise ortamın hava sıcaklığıdır. Bu açıdan ılık bir havaya sahip bir odada muhabbet kuşunuzu besleyebilirsiniz. Çünkü çok sıcak ya da çok soğuk bir ortamda olan muhabbet kuşları hasta olmaya daha çok yatkındır. Bunun için 22 derece gibi bir ortam, kuşunuz için uygundur. Ancak virüs ya da parazit gibi durumların önüne geçmeniz zor olduğu için bu konuda tek yapabileceğiniz düzenli veteriner kontrolleridir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşum İshal Oldu, Nasıl Geçer?