İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İngiliz muhabbet kuşu özellikleri ve bakımı, İngiliz muhabbet kuşu sahiplenecek insanların araştırma konusu olmaya devam etmektedir. İngiliz muhabbet kuşlarının bakımı son derece kolay olmakla beraber saf İngiliz kuşu bulmak zor olabilmektedir. İngiliz muhabbet kuşları jumbo muhabbet kuşları ile çok benzediği için sahiplendirme işlemi esnasında karıştırılabilmektedir. Bu yüzden özelliklerini iyice bilmek; karıştırılmasının önüne geçmek ve doğru bakım uygulamak anlamına gelmektedir.

İngiliz Muhabbet Kuşu

İngiliz muhabbet kuşu özellikleri ve bakımı konusunu araştıracak insanlar İngiliz muhabbet kuşunun ne olduğunu merak etmektedir. İngiliz muhabbet kuşu 19.yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkmış bir kuş türüdür. Bu kuş türü zor çiftleştirilmektedir. Yanlış çiftleştirilmeler sonucu ortaya hastalıklı pek çok kuş türü çıkmıştır. Bu durumun önüne geçebilmek için sadece kendi cinsiyle çiftleştirilmesi gerekmektedir. İngiliz muhabbet kuşu, jumbo tür ile çok karıştırılmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için kuşları iyi gözlemlemek ve özelliklerini iyice bilmek gerekmektedir.

İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri

İngiliz muhabbet kuşu özellikleri ve bakımı konusunda fiziki özellikleri bakımından incelenirse; İngiliz muhabbet kuşları küçük bir kuş türüdür. 19-25 cm aralığında boya sahiptir. Tüylerinin yoğun olması nedeniyle kilolu bir kuşmuş gibi görüntü ortaya çıkmaktadır. Renkli ve parlak tüyleri güzel görünmesini sağlamaktadır. İngiliz muhabbet kuşlarının renk skalası geniş olmakla birlikte en çok yeşil ve sarı renkli olanlar görülmektedir. İngiliz muhabbet kuşlarının gerdanları küçüktür. Bu özelliği ile jumbolardan ayrılmaktalardır. İngiliz muhabbet kuşlarının cinsiyetinin belirlenmesi oldukça uzun süreç gerektirmektedir. 6.aydan sonra dişi veya erkek oldukları belli olmaktadır. Cinsiyet tespiti için gaga ve gerdan renklerine bakılmaktadır. Erkek İngiliz muhabbet kuşlarının gerdanları veya gagaları maviye yakın tonlarda olmaktadır. 

İngiliz muhabbet kuşları iyi bakıldığı takdirde ortama 7-8 yıl yaşayabilmektedir. İngiliz muhabbet kuşlarının erkekleri dişilerden daha fazla kelime öğrenebilmektedir. Dişi muhabbet kuşları daha az kelime öğrenme yetisine sahip olmakla beraber melodi hafızası çok gelişmiştir. İngiliz muhabbet kuşları oyun oynamayı çok sevmektedir. Kafeslerindeki oyuncaklarla sıkça oynamaktadır. İlgisiz kalmamaları gerekmektedir. Hareket etmeyi de çok seven İngiliz kuşlarının kafes seçimi buna uygun olmalıdır. Sürekli kafes içinde bakılması İngiliz kuşlarının sıkılmasına ve depresyona girmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden her gün kafesinden çıkarılmalı ve ilgilenilmelidir.

İngiliz Muhabbet Kuşu Bakımı

İngiliz muhabbet kuşu özellikleri ve bakımı konusu dikkat edilmesi gereken basit bir süreçten oluşmaktadır. İngiliz muhabbet kuşları deri hastalıklarına sıkça yakalanabilmektedir. Bu yüzden bakımlarına dikkat etmek gerekmektedir. İngiliz kuşlarının haftada iki üç kere banyo yapmasına fırsat tanımak gerekmektedir. Bu durum onların hem daha bakımlı hem daha mutlu olmasını sağlamaktadır. İngiliz muhabbet kuşlarında; mantar, parazitlenme, egzama gibi hastalıklar görülebilmektedir. Böyle bir durumda veteriner hekime danışarak tedaviye başlanılması gerekmektedir. İngiliz muhabbet kuşları da diğer kuş türleri gibi hastalandığında belli etmekten kaçınmaktadır. 

Böyle bir durumun oluşmaması için gözlem yapmak gerekmektedir. İshal, kanlı dışkı, halsizlik, kusma, yeme bozukluğu, neşesizlik varsa; hastalık kaynaklı bir sorunun olması çok yüksektir. Böyle durumlarda da vakit kaybetmeden veteriner önderliğinde tedaviye başlanması gerekmektedir. İngiliz muhabbet kuşlarının tırnakları uzadığında damarlarına dikkat ederek kesmek gerekmektedir. Mama seçimi ise kaliteli ve zengin içerikli mamalardan yana olmalıdır. Buna ek olarak çeşitli meyveler de ara sıra verilebilmektedir. İngiliz muhabbet kuşları hareket etmeyi çok sevdikleri için rahat edebilecekleri kafeslerin seçilmesi önemlidir. Küçük kuş türleri arasında yer almasına rağmen büyük kafesler almak gerekmektedir. Kafeslerin içinde mutlaka oyuncak bulunmalıdır. İngiliz muhabbet kuşlarının kafes temizliği de asla aksatılmamalıdır. En geç iki haftada bir kafes temizliği yapılmalıdır. Aksi takdirde hijyen kaynaklı pek çok hastalık oluşabilmektedir. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı