Evde Kedi ve Kuş Beraber Yaşar mı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evde kedi ve kuş beraber yaşar mı uzun yıllardır hayvanlar hakkında araştırma konusu olan konulardan bir tanesidir. Bu konuda pek çok farklı yorum bulunsa da bu sorunun doğru cevabının ne olduğu halen tartışılmaktadır. 

Kediler ve Kuşlar Birbirlerine Zarar Verirler mi? 

Kediler yapıları gereği ile evde veya dışarıda olması fark etmeksizin kedilere ilgi duyarlar. Pek çok kedi sahibi, kedilerinin camdan dışarıda bulunan kuşları izlediğini ve onları yakalamaya çalıştığına tanıklık etmiştir. Durum böyle olduğu için evde kedi ve kuş beraber yaşar mı konusu pek çok hayvan severin önyargılı oldukları bir konudur. Çok uzun yıllardır hem kediler hem de kuşlar pek çok kişi tarafından sahiplenerek evde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu sebeple bazı hayvan severler hem kuş hem de kediyi aynı anda evde beslemek isteyebilirler. Kediler ve kuşların birlikte yaşaması için birbirinden bambaşka halde bulunan bu iki farklı hayvan türünün birbirine alışması gerekmektedir. Aksi halde birbirlerine zarar vermeden yaşamaları mümkün olmamaktadır. Kediler yapıları gereği içlerinde avcılık duygusu barındırmaktadır. Bu sebeple kuşlara karşı daha farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaktadırlar. Neredeyse bütün kediler bu nedenle kuşlara karşı oldukça ilgililerdir. Fakat bu durumlar elbette kedi ile kuşun aynı evde yaşamasının imkansız olmasına sebep değildir. 

Özellikle ev kedileri zamanla avcılık duygularından koparlar. Fakat kediler avcılık duygusundan uzaklaşsalar bile hareket eden nesneler onlar için çok ilgi çekici olmaya devam eder. Dolayısı ile kuşların hızlı şekilde hareket ediyor olmaları kediler için çok farklı algılanabilir. Kediler hareketli halde bulunan kuşların üstüne onları avlamak amacıyla değil, eğlence amacıyla atlarlar. Kediler bu hareketleri ile çoğu zaman kuşlar ile oyun oynamak isterler. Fakat elbette bu durum kuşlar için kediler kadar eğlenceli şekilde algılanmaz. Kediler ne kadar oyun ve eğlence amacıyla kuşların üzerlerine atlasalar da farkında olmadan pençeleri ve dişleri kuşlara zarar verebilir. Bu durum bazen kuşların ağır yaralanmaları ve ölümleri gibi istenmeyen şekiller ile sonuçlanabilir. 

Bilinenin aksine yalnızca kediler kuşlara zarar vermezler. Kuşlar da bazı durumlarda kedilere karşı zararlı olabilirler. Pek çok kuş türü günümüzde ev gibi kapalı ortamlarda, insanlarla iç içe yaşamaktadır. Bu türler arasında büyük papağanlar da bulunmaktadır. Bu büyük papağanlar gagaları ve pençeleri ile kedilere zarar verebilirler. Bu gibi istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına kedi ile aynı evde besleyeceğiniz papağanın özelliklerini iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir. 

Kedi ile Kuş Birlikte Yaşamaya Nasıl Alışırlar? 

Evinizde bir kedi ve bir kuşu birbirine alıştırmaya çalışmadan önce her iki hayvanı da ayrı ayrı incelemeniz gerekir. Tüm hayvanlar kendilerine ait, farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Bu sebeple kedinizin ya da kuşunuzun saldırgan olup olmadığını anlamak için bir süre gözetim altında tutmanız tavsiye edilir. Bazı durumlarda kediler ve kuşlar aynı ortamda ve birbirlerinin hiç ilgisini çekmeden vakit geçirebilirler. 
Kedi ve kuş birlikte yaşar mı sorusunu soran birine verilecek ilk öneri kuşun kafesinin kedinin bulunduğu odaya sabitlenmesi olabilir. Fakat elbette kafes kedinin ulaşamayacağı bir yerde olmalıdır. Bu şekilde günler geçirerek, kedi ile kuşun birbirlerinin varlığına yavaş şekilde alışmasını sağlayabilirsiniz. Sonraki aşamalarda kuşu kediden uzak şekilde ve gözetim altında açarak tepkilerini ölçebilirsiniz. Eğer herhangi bir saldırma belirtisi her iki taraftan da görülmüyorsa mesafe giderek kısaltılabilir. Alışma süresi tamamlanıncaya dek kuş ve kedinin yalnız halde odada bırakılmaları tavsiye edilmemektedir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evde Kedi ve Kuş Beraber Yaşar mı?