Ankara Kedisi ve Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ankara kedisi ve özellikleri yeni bir kedi sahiplenmek isteyen pek çok kedi sever tarafından araştırılan türlerden bir tanesidir. Farklı renkte bulunan göz renkleriyle oldukça ilgi çekici olan bu kediler, cins kedi türleri arasında bulunmaktadır. Evde kedi beslemek isteyen kedi severlerin ilk tercihleri arasında Ankara kedileri gelmektedir. Uzun tüyleri ile pek çok kişi tarafından çok sevilen Ankara kedilerinin karakterlerine dair pek çok farklı özellikleri bulunmaktadır.

Ankara Kedisinin Özellikleri Nelerdir? 

Ankara kedisi ve özellikleri denildiği zaman akla gelen ilk özellikleri arasında çok zeki kediler olmaları bulunur. Oldukça zeki bir tür olan Ankara kedileri fazlasıyla cesaretli hayvanlardır. Cesaretleri sebebiyle bulundukları ortamlarda her yere girip çıkmaktan herhangi bir çekince duymazlar. Dolayısıyla Ankara kedisinin bulunduğu evlerde dolaplar genellikle açık şekilde bulunmaktadır. Tüm dolapların içlerini karıştırmak ve buralarda vakit geçirmek Ankara kedilerinin en sevdikleri ve vazgeçemedikleri aktivitelerin arasında gelmektedir. Bunun haricinde evde kapalı duran kapıları açmayı ve buraları incelemeyi de oldukça sevdikleri bilinmektedir. Ankara kedileri atletik kediler olarak bilinir. Atletik yapıları sayesinde gün içerisinde fazlasıyla aktif olurlar. 


Uzun ve güzel tüyleri ile pek çok kedi sever tarafından en sevilen kedi türlerinden biri Ankara kedileridir. Ankara kedileri genellikle beyaz ve iki gözü farkı renkte bulunsa da bazıları daha farklı renklerde de olabilmektedir. Ankara kedilerinin fiziksel özellikleri arasında ortalama bir kafa büyüklüğü ve kaslı bir vücut bulunmaktadır. Üçgen ve uzun şekilde bulunan burunları ve birbirine yakın tüylü kulakları bulunur. Ankara kedilerinin gözleri diğer türlere göre daha iri ve daha yuvarlak şekilde bulunmaktadır. Bu kediler, tüm kedi türleri içerisinde en meraklı kedi türü olarak da bilinmektedir. Fakat Ankara kedileri bu özelliklerinin yanında yapıları gereği karaciğer ve deri hastalıklarına da daha yatkın halde bulunurlar. Oldukça zeki olan bu kediler, sahipleri ile çok uyumlu şekilde yaşamaya alışıklardır. Sahiplerinden herhangi bir şey öğrenmeye en yatkın kedi türleri arasında Ankara kedileri bulunmaktadır. Ankara kedileri de pek çok kedi türü gibi su ile yapılan pek çok aktiviteden hiç hoşlanmazlar. 

Ankara kedileri hakkında bilinmesi gereken en önemli özelliklerinden bir tanesi ise çok büyük bir çoğunluğunun sağırlık problemi yaşadığıdır. Özellikle beyaz renkte bulunan pek çok Ankara kedisi duymakla ilgili çok ciddi problemler yaşamaktadır. Gözleri mavi ve tüyleri beyaz renkte bulunan Ankara kedilerinin çok büyük bir yüzdesi sağır olmaktadır. Dolayısıyla duyma sorunu yaşayan Ankara kediler diğer kedilere göre çok daha öz verili bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Ankara kedilerinin bakımlarına bu sebeple kulaktan başlamak gerekmektedir. Ankara kedilerinin kulaklarının sürekli olarak temiz tutulması gerekmektedir. Aksi halde kulak problemlerinde artış yaşanabilir ve bu da kedilerin yaşam konforunu direkt olarak etkileyecektir. Bunun haricinde bünyeleri oldukça kuvvetlidir. Hastalıklara kolay şekilde yakalanmazlar.  2 yaşlarının sonuna dek uzamaya devam eden tüyleri bulunan Ankara kedileri yoğun bir tüy bakımına ihtiyaç duymamaktadırlar.

Ankara Kedisi Hırçın mıdır? 

Ankara kedisi ve özellikleri arasında en bilindik olanı sahiplerine bağlılıklarıdır. Ankara kedileri sahiplerine bağlılıklarının yanında oldukça hareketli kedilerdir. Fakat hareketli Ankara kedilerinin yaramaz ve hırçın özellikleri oldukça düşük seviyededir. Pek çok kedi türüne göre çok daha az hırçın olan bu kediler iyi huylu olarak bilinmektedir.  

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ankara Kedisi ve Özellikleri