Köpeklerin Nesne Gömme Alışkanlığı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerin nesne gömme alışkanlığı genellikle her köpek sahibi tarafından gözlemlenen bir köpek davranışıdır. Her canlı türünün kendine türüne has pek çok davranışı bulunur. Köpekler için de gömme alışkanlığı türlerine has özelliklerden bir tanesidir. Genellikle çok hareketli ve oyuncu olan köpekler bazen kendi oyuncaklarını, bazense ev eşyalarını gömerek saklayabilir. 

Köpekler Nesneleri Neden Gömer? 

Köpeklerin soy olarak kurtlardan geldiği bilinir. Dolayısıyla bu genetik köken bazı davranışları da beraberinde getirmiştir. Kurtlar vahşi doğada tüketemedikleri avlarını başkalarından saklamak için gömerler. Genetik yatkınlık sebebiyle köpeklerin gömme özelliklerinin kutların bu davranışlarına dayandığı düşünülür. Bunun haricinde içgüdüsel olarak da köpekler nesneleri gömebilir. Hislerine göre hareket eden köpekler içgüdüsel olarak gömme davranışında bulunabilir. 

Genetik yatkınlık, alışkanlık ve içgüdü gibi pek çok sebepten sizde köpeğinizin bazı nesneleri gömdüğüne şahitlik edebilirsiniz. Bu gayet doğal bir köpek davranışıdır. Bunun gibi sebeplerin dışında ev yaşamına alışmış köpeklerin oyun amacıyla da nesneleri gömdüğü gözlemlenir. Örneğin bir nesneyi önce gömüp daha sonra ise gömdükleri yerden çıkartarak oyun oynadıkları görülebilir. Fakat tüm bunların haricinde köpekler kaygı yaşadıkları durumlarda da gömme davranışında bulunabilirler. Stres altında bir köpek kendini sakinleştirmek için gömme davranışında bulunabilir. Endişe halinde yaptıkları bu gömme hareketinin endişe hali ortadan kalktığında geçtiği görülür. 

Köpeklerin Gömme Alışkanlığı Engellenebilir mi? 

Özellikle bahçeli evde yaşayan köpek sahipleri pek çok eşyalarını bahçeye gömülü şekilde bulabilir. Bu gibi durumlar bazen sinir bozucu olsa da, köpeklerin nesne gömme alışkanlığı engellenmesi kolay olmayan bir durumdur. Köpeğinizin gömme alışkanlığını engellemek istiyorsanız bunun için öncelikle köpeğinizin gömme alışkanlığının altında yatan sebebi anlamanız gerekir. Çünkü köpekler bir çok farklı sebepten dolayı nesneleri gömebilir. 

Özellikle yeni sahiplendiğiniz köpeğinizin pek çok eşyayı farklı yerlere gömdüğüne şahit olabilirsiniz. Yeni bir yere alışma sürecinde olan ve kendini güvende hissetmeyen bir köpek için bu oldukça doğal bir davranıştır. Örneğin köpeğiniz mamasını daha sonra tüketebilmek adına başka bir yere gömmeye çalışabilir. Bu durum köpeğinizin eve alışıp, kendini güvende hissetmesiyle azalacaktır. Köpeklerin eşya gömme alışkanlıklarının altında yeterli aktivite yapılmaması ve enerjilerini dışarıya atamamış olmaları da olabilir. Bu durumda köpeğinizle yapacağınız yürüyüşler ve oynayacağınız oyunlar gömme alışkanlığının azalmasında yardımcı olabilir. 

Köpeklerin Nesneleri Gömmesi Sağlıklı Bir Davranış mı?

Köpekler genetik aktarım başta olmak üzere pek çok sebepten nesneleri gömebilir. Köpeklerin nesneleri gömmelerinin sebebi basit bir  oyundan ibaret olabilir. Fakat bazı durumlarda köpeğinizin ağır stres altında olduğunun göstergesi olarak da nesneleri gömebilir. Dolayısıyla köpeklerin nesne gömme alışkanlığı normalin üstünde seyrediyorsa bu köpeğin gözetlenmesi gerektiğine işaret eder. Belirli bir süre gözlenen köpeklerin nesne gömme alışkanlığının kaynağının ne olduğu anlaşılacaktır.

Eğer köpeğiniz yoğun stres altında kalacağı sebepler yaşıyorsa bu gömme alışkanlığını tetikleyebilir. Stres altında hareket etmek ise köpekler için sağlıklı bir durum değildir. Bu gibi durumlarda köpeğinizin stres yaşamasına sebep olan durumları ortadan kaldırmalısınız. Köpeğinizi sakinleştirdikten sonra bu alışkanlığın azaldığını görebilirsiniz. Fakat genetik yatkınlık ve oyun sebebiyle köpeklerin nesneleri gömmesi olağan ve normal bir durumdur. Dolayısıyla köpeklerin nesne gömme alışkanlığı durumunun altında çoğunlukla sağlıksız bir sebep bulunmaz. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerin Nesne Gömme Alışkanlığı