Kedilerde Yüksek Ateş Nedenleri ve Tedavisi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerde olması gereken normal vücut sıcaklığı 38,1 ila 39,2 °C arasındadır. Yüksek ateş vücut sıcaklığının olması gereken üst sınırın üzerine çıkması olarak tanımlanabilir. Genel olarak bir değerlendirme yaptığımızda kedilerde 39,7 °C üzerindeki vücut sıcaklığı yüksek ateş olarak tanımlanır. Kısa süreli olarak ortam şartları vb. durumlara bağlı vücut sıcaklığında yükselmeler olabilir. Fakat vücut sıcaklığındaki artışın uzun sürmesi ve kısa aralıklar ile sık sık tekrarlaması yüksek ateş problemi olduğunun göstergesidir.

Ateş canlılarda vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Genellikle bakteriyel ve viral etkenlere karşı biyolojik olarak verilen bir yanıttır. Vücudun savunma mekanizmalarından birisi olan ateş bakterilerin üreme hızını azaltır ve vücudun bağışıklık sistemi tepkisini artırır. Bu anlamda ateşin faydalı olduğu söylenebilir ama uzun süre devam eden yüksek ateşin tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde farklı problemlerin ortaya çıkma ihtimali söz konusudur.

Kedilerde Yüksek Ateş Durumu

Yüksek ateş durumunda vücutta farklı belirtiler ve semptomlar da ortaya çıkar. Bunlar arasında kas güçsüzlüğü, titreme, kalp hızında artış, iştahsızlık, vücut sıvılarının azalması ve sıvı kaybı, solunum hızında artış ve şok sayılabilir. Tabi ki ateşe neden olan ana enfeksiyon ve faktöre göre farklı belirtilerde görülmesi muhtemeldir.

Kedilerde Yüksek Ateş Nedenleri

 • Enfeksiyonların büyük bir kısmı (bakteri, virüs ve parazit enfeksiyonları)
 • Çeşitli metabolizma hastalıkları
 • Endokrin sistem bozuklukları ve hastalıkları
 • Çeşitli toksik maddeler
 • Çeşitli ilaçlar
 • Çeşitli enflamatuar durumlar
 • Bazı tümörler

Kedilerde Yüksek Ateş Teşhis ve Tedavisi

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek ateşin nedenini belirlemek için muayene ve testler yapılmalıdır. Aynı zamanda birçok enfeksiyon yüksek ateşe neden olabileceği için enfeksiyonun türünü ve enfeksiyona neden olan etkeni de saptamak önemlidir. Bunun için iyi bir bilgi ve araştırma gerekir. Kedinizin geçmişi, enfeksiyon nedenleri ile teması, ilaç kullanımı, geçmiş hastalıkları, alerji durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Anamnez ve fiziksel muayene sonrasında teşhise yardımcı olması açısından tam kan sayımı, biyokimya profili, dışkı muayenesi ve idrar analizi gibi ekstra testlere ihtiyaç duyulabilir. Bu testler birçok hastalığın tanısı için oldukça önemlidir. Bakteriyel enfeksiyonlarda etkenin tespiti için besi yerlerine ekim yapılabilir. Yine özellikle tümörlerin tespit edilebilmesi için bilgisayarlı tomografi, röntgen ve manyetik rezonans gibi yöntemler kullanılabilir.

Yüksek ateşe neden olan faktör belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir ve ana nedene yönelik olarak tedavi protokolü şekillendirilir. Bunun dışında semptomları ve yüksek ateşi ortadan kaldırmak için başta ateş düşürücü ilaçlar olmak üzere sıvı tedavisi ve antibiyotikler uygulanabilir. Burada veteriner hekim yüksek ateşin nedenine ve hastanın genel durumuna göre karar verecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kedilerde Yüksek Ateş Nedenleri ve Tedavisi