Kedilerde Kum Alerjisi

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerde kum alerjisi yaygın görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Kediniz kumda tuvaletini yaptıktan sonra hapşırma ve kaşınma gibi semptomlar gösteriyorsa, kedinizin kullandığı kuma alerjisi var demektir.

Evde sevimli dostunuzun hapşırması ve kaşınması onu rahatsız edebileceği gibi, sizin de moralinizi bozan bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu semptomları ortadan kaldırmak sizin elinizde. Sizlere önereceğimiz talimatlar doğrultusunda kum tercihinde bulunursanız, sevimli dostunuzun alerji semptomlarını minimuma indirebilir ve daha konforlu bir şekilde tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz.

 Kedilerde Kum Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde ortaya çıkan alerji, dışarıdan bir maddenin alerjik reaksiyonlara sebep olması neticesinde gerçekleşen bir durumdur. Üzerinde durduğumuz kedilerde kum alerjisi konusunda ise, dışarıdaki etken madde kumdur.

Evinizin sevimli patisinin kuma alerjisi olup olmadığını anlamanız için, bazı belirtilerin takibini yapmanız gerekebilir. Kedilerde görülen alerji belirtileri arasında; deride kızarıklıklar, aşırı kaşınma isteği, bölgesel tüy dökülmeleri ve hapşırma reaksiyonlarıdır. Kedinizde sayılan belirtilerden herhangi biri kedi kumu kullanımı sonucunda gözlemleniyorsa, sevimli dostunuzun kuma alerjisi olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Kedilerde Kum Alerjisi Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Evinizi paylaştığınız patili dostunuzun alerjisi olup olmadığını veya alerjisi varsa neyden kaynaklandığını anlamak bazen güç bir durum olabilir. Kedi kumları alerji yapar mı? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Şöyle ki yaygın olarak gözlenen hapşırma, kaşınma ve tüy dökülmesi gibi reaksiyonlar kediniz kum kabı etrafında olduğu zaman gerçekleşiyorsa yapmanız gereken başlıca davranış kumu değiştirmek olabilir. Bunun dışında sizlere önermemizi istediğiniz birçok alternatif mevcuttur. Kedilerde kum alerjisini ortadan kaldırmak veya minimize etmek adına yapmanız gerekenler şöyle özetlenebilir:

 • Doğru kedi kumu tercihi: Kedinizin kuma olan alerjisinde uygulayabileceğiniz pasif tedaviler olarak öncelikle doğru ve sağlıklı bir kum tercihinde bulunmanız gerekir. Sevimli ve bir o kadar da hassas olan sevimli arkadaşınız için; emici özelliği yüksek, koku yapmayan, ince taneli, çabuk topaklanan ve antibakteriyel kumlar öncelikli tercihleriniz arasında yer alabilir. Aslında bentonitten üretilen ince taneli, yüksek emiş gücü bulunan ve çabuk topaklanan kedi kumları, kedilerin sağlığı açısından uzmanlar tarafından tercih edilen bir kedi kumu türüdür.
 • Kum kabının düzenli temizlenmesi: Hayvanlar için yaşamsal bir ihtiyaç olan tuvalet, özellikle kedi cinsleri için temizliğinin ön planda tutulması gerekli olan bir rutindir. Bu anlamda sevimli dostunuzun tuvaletini temizlerken, düzenli olarak kabı da temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekir. Aksi takdirde hassasiyet kazanmış olan patileri, kuma karşı gösterdiği alerjik reaksiyonlarında artış yaşayabilir.
 • Doğru kum kabı tercihi: Kediler için tercih edilen kum kapları genellikle kalın plastik malzemeden üretilmektedir. Üstü kapalı ve kapaklı gibi varyasyonları dışında, kap seçiminde öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken kısım üretildiği malzemedir. Kuma karşı alerji hassasiyeti bulunan sevimli dostunuzun sağlığı açısından plastik malzemeden üretilen kum kapları yerine, metal ve antibakteriyel malzemeden üretilen kap türlerini tercih edebilirsiniz.

Sevimli arkadaşınızın kum alerjisini ortadan kaldırmak veya semptomlarını en aza indirmek için sizlere önerdiğimiz adımları uygulayabilirsiniz. Böylece kedilerde kum alerjisi olarak ortaya çıkan rahatsız edici belirtileri azaltabilir, kedinizin daha rahat ve mutlu hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerde Kum Alerjisi