Kedilerde Göz İltihabı Neden Olur?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler avcı canlılar olmakla beraber son derece hareketlidirler. Aslında bu davranışları yaratılışından bugüne kadar tüm ırklarda şekillenerek gelmiştir. Etobur canlılar olan kediler boş vakitlerinde avlanmanın yanı sıra yemek artıklarıyla ilgilenmektedir. Elbette sıraladığımız bu durumlar, sahiplenilmeyen kediler içindir. Yine de evde beslenen kediler de gün içinde hareketli olurken, göz sağlığıyla ilgili bazı sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Yani kediler ister sokakta isterse evde yaşam sürsün, yemek bulmak için sadece görmesi yeterlidir. Şimdi kedilerin göz kapakları hakkında bilgiler paylaşırken ayrıca gözlerdeki akıntı ve göz iltihabı nedenlerini sıralayalım.

Kedilerde Göz Kapağı Yapısı Nasıldır?

Kedilerde 3 adet göz kapağı bulunmaktadır. Üst göz kapağı, alt göz kapağı ve ince zar şeklindeki üçüncü göz kapağı olarak bilinen göz kapaklarının asıl görevi, gözü korumaktır. Özellikle de üçüncü göz kapağı, gözün iç kısmından dışa doğru perde şeklinde kapanarak gözü dış faktörlerden korumaktadır. Yavru kedilerde ise durum biraz farklıdır. Doğuma kadar kapalı olan göz kapakları 15. günden sonra açılır ve gözler fark edilebilir. Gözlerin bu dönemde korunması için yavru kedilerin gözyaşı bezinden bir sıvı salgılanır ve gözler nemli kalır. Ancak gözlerde fazla ıslaklık görülüyorsa farklı bir sağlık sorunundan şüphe duyulabilir.

Bazen kedilerin göz kapaklarından yeşilimsi bir iltihap akabilir. Bazen de kanla karışabilen bu iltihaplar göz yüzeyine zarar vererek görme kayıplarına neden olabilir. İltihabın göz kapaklarını birbirine yapıştırması durumunda ise irin birikir ve göz kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle kedilerde göz iltihabı tedavi gerektiren durumlar arasındadır. Yavru kedilerde daha çok görülebilen göz kapağı akıntıları için tedavi gecikirse yine göz kayıpları ortaya çıkabilir.

Sokak Kedilerinde Göz İltihabı Neden Olur?

Göz iltihabı çoğu zaman sokak kedilerinde yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkabilen göz iltihaplanmalarında hızlıca veteriner hekime başvurulmalıdır. Bu süreçte göz ve çevresi için göz temizleme losyonu kullanılarak temizlenmeli ve bu işlem gözün içinden dış kısma doğru hafif hareketlerle yapılmalıdır. Veteriner onayı alarak göz içine antibiyotik katkılı göz damlaları da uygulanabilir. Ancak bu süreçte her göz damlasının kediler için uygun olduğunu söylemek doğru değildir. Teşhis ve tedavide bu nedenle veteriner hekimden onay almanızda yarar var.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kedilerde Göz İltihabı Neden Olur?