Kedilerin Korkma Nedenleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Minik dostlarımız bazı faktörlere bağlı olarak korkabilir. Korktuklarında saldırgan ve sinirli olabilen dostlarımızın bu tavırları hafife alınmamalıdır. Peki, kedilerin korkma nedenleri nelerdir, kediler neden korkar? Şimdi bu soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Korkmaya Neden Olan Faktörler

Kedilerin farklı nedenlerden dolayı korkabileceğini aktarmıştık. Neden korktuklarını anlamak için elbette empati yapılabilir. Örnek verecek olursak; minik bir kedinin annesi tarafından yalnız bırakıldığını varsayalım. Ayrıca insanların şiddetine de uğramış olduğunu düşünelim. Doğal olarak bu kedi farklı canlı türlerinin kendisine zarar vereceğini düşündüğünden, korkak bir tavır sergileyecektir. Aynı durum sahiplenme için de geçerlidir. Kedi bir aile tarafından sahiplendiğinde ve bu ailenin yanında farklı birini gördüğünde korkması ve sinirlenmesi son derece doğaldır.

Kedilerde korkma nedenleri arasında ayrıca terk edilme korkusu, şiddet korkusu ve sevgi yoksunluğu da vardır.

Kedilerde çoğu zaman tuhaf hareketler gözlemleyebilirsiniz. Yine bir örnekle devam edecek olursak; kedinin yaşam alanında kapı zilinin çalması halinde aniden tepki verdiği, saklandığı veya dışkısını tuvalet dışında bıraktığı bilinir. Ayrıca eve bir misafir gelmesi halinde kedinin saldırması da korktuğunu göstergesidir.

Kedimin Korktuğunu Nasıl Anlarım?

Kedilerin korkma nedenleri dışında kedinizin korktuğunu anlamanızın bazı yolları vardır. İlk olarak korkan bir kedide ilginç hareketler fark edebilirsiniz. Bu korkular sürekli hale geldiğinde cilt sorunları ve sindirim sistemi problemleriyle karşılaşabildikleri unutulmamalıdır. Ek olarak aşırı tüy dökülmesi de yaşanabilir. Sürekli saldırgan olan kediler de korkabilir. Kedinizin korktuğunu anlamak için ondan çıkan seslere bakabilirsiniz. Hırıltılı seslerin yanı sıra ısırma halinde de korktuğunu anlayabilirsiniz.

Kedimin Korkmaması için Ne Yapabilirim?

Kediler ne kadar korkak canlılar olarak düşünülürse düşünülsün, ihtiyaçları olan tek şeyin sevgi olduğu unutulmamalıdır. Sürekli ilgi gören kedilerin korkuları azalabilir ve hatta zamanla ortadan kaybolur. Kedileri severken hırpalamamalı ve sevdiği oyunları oynamalısınız. Beraber oynayacağınız oyunlar sayesinde size karşı güven duyacak olan kediler ayrıca bağlılık duygularıyla size ilgi duymaya devam ederler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerin Korkma Nedenleri