Kediler Yumurta Yiyebilir mi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler yumurta yiyebilir mi sorusunun yanıtı evet olarak verilebilir. Yumurta insanlar için örnek bir besin olduğu için kediler için de yüksek besleyiciliğinden dolayı aynı durum vardır denilebilir. Özellikle yumurtanın beyaz kısmının içerisinde yer alan yüksek protein kediler için önemli bir takviye gıdadır. Fakat yumurta kediler için ek besin kaynağıdır. Hiçbir şekilde ana yemek yerine geçmeyecektir. Kedilere yumurta verilecekse haftada 1 olmak üzere haşlanmış yumurta verilmelidir. Aynı zamanda tek seferde yarım yumurta verilmesi önerilir.

Kediler İçin Yumurtanın Faydaları

Kediler yumurta yiyebilir mi konusunda merak edilen faydalar çok çeşitlidir. Ölçülü bir şekilde kedileri yumurtayla beslemek gerekir. Yumurtanın besin değeri oldukça yüksektir. Yüksek protein içeriğinin yanında esansiyel yağ asitleri ve aminoasitleri bulundurur. Aynı zamanda A, B, D, E ve K vitaminlerinden de oldukça zengindir. Parlak tüy oluşumuna destek olabilmesi adına da yumurta kullanılabilir. Çünkü içerisinde yer alan omega- 3 yağ asitleri tüy sağlığı için önemlidir. Yumurtanın sarı kısmı beyaz kısmına göre daha yüksek yağ içerir. Beyaz Kısımında ise yüksek protein ve az miktarda yağ bulunur. Esansiyel yağları alabilmek için kontrollü ve ölçülü bir şekilde kediye yumurtanın sarısı verilebilir. Fakat sürekli olarak yumurta sarısının kediye verilmesi de bir müddet sonra kilo artışına sebep olabilir. Bu nedenle kişiler aslında kedinin diyetine uygun olarak ve ölçülü bir şekilde verilmelidir. Özellikle az yağlı diyet uygulanan kedilerde yumurta verilirken oldukça dikkat edilmelidir.

Kediler İçin Yumurtanın Zararları

Kediler yumurta yiyebilir mi sorusuna evet yanıtı verilse de belirdi durumlarda yumurta kediler için zararlı olabilen bir durumdur. Aslında yumurta içerisinde yer alan hiçbir besin öğesi kediler için herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat kedinin sürekli ve fazlaca yumurta tüketmesi bir süre sonra zarara dönüşebilmektedir. Aşırı tüketilen yumurta sonucunda çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Fazla kilo artışıyla birlikte obezite görülebilir. Obezite ise kedilerde pankreas iltihabı, böbrek hastalığı, diyabet gibi sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte bazı kedilerin yumurtayı tüketmemesi gerekebilir. Bu sebeple düzenli olarak kediye yumurta vermeden önce veteriner hekimle görüşme yapmak önemlidir. 

Kedilerde fazla yumurta yüzünden vücuduna aldığı fazla yağ ile kusma ya da ishal gibi çeşitli yan etkiler görülebilir. Bununla birlikte yumurtada yağ içeriği yüksek olduğu için kolesterolü de fazladır. Bu sebeple fazlaca yumurta tüketmek kedilerde böbrek hastalığına yol açabilir. Hastalıkların yanı sıra bazı kediler için yumurta içerisinde yer alan öğeler alerjen olabilir. Bir kedide alerji olup olmadığını anlamak için tek başına yumurta yedirmek şarttır. Fakat yumurtayı küçük bir parça halinde vermek gerekir. Eğer kedinin alerjisi varsa çok daha sıkıntılı yan etkileri görülebilir. Yumurtayı yedikten sonra sindirim sorunları, öksürme ya da kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşılırsa yumurta verilmesi kesilmelidir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Yumurta Yiyebilir mi?