Kedilerde Böbrek Yetmezliği

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerde böbrek yetmezliği ne yazık ki kedilerin sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Böbrek yetmezliği renal yetmezlik olarak da adlandırılır. Yaşlı kedilerde daha fazla olmak üzere tüm kedilerde görülebilen bir hastalıktır. Böbrek işlevini tam olarak yerine getirmediği zaman kedinin hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Hatta hastalığın çok ilerlemesi durumunda ölüme bile sebep olabilir. Yani kedilerde görülen ve oldukça ağır geçen, ölümcül bir hastalıktır denebilir.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde böbrek yetmezliği aslında çeşitli nedenlerden dolayı görülmektedir. Vücuda zararlı maddelerin alımı, kuru üzüm, üzüm, zambak gibi bitkilerin tüketilmesi böbrek yetmezliğine yol açabilir. İdrar yolunda görülen bazı sorunlar sonucunda idrar yolunun tıkanması da böbreklerde işlev kaybı yaşatır. Kalp yetmezliği, hipotansiyon, hipertansiyon, diyabet, kanser gibi hastalıkların sonucunda böbrek yetmezliği oluşabilir. Bazı ilaçlar böbreklere çok yük bindirebilir. Bu da böbreklerin işlevinin kaybedilmesine neden olur.  Böbrekler her canlıda olduğu gibi kediler için de hayati bir önem taşıyan organlardır. 

Böbrekte idrar üretimi, alyuvar üretimi, kanda bulunan atıkların filtrelenmesi, kan dolaşımının düzenlenmesi, kan basıncının kontrol edilesi gibi işlevler yapılmaktadır. Bu temel görevler yerine getirilemediği sürece böbrek yetmezliği görülür. Kedilerde böbrek yetmezliği görüldüğü zaman kusma, kilo kaybı, hiç idrara çıkamama ya da sıklıkla çıkma isteği, artan susuzluk, anoreksi, halsizlik, bulanık ya da kanlı idrar, iştahsızlık, kabızlık ya da ishal, ağız kokusu, tüy kalitesinin düşmesi ve depresyon gibi belirtiler görülebilir. Özellikle uyuşukluk, iştahsızlık ve kusma böbrek yetmezliği yaşayan kedilerin en çok karşılaştığı yan etkilerdir. Bu gibi belirtiler görüldüğü zaman mutlaka veteriner hekime giderek genel kontrollerinin yapılması gerekir. 

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Kedilerde böbrek yetmezliği tedavisine başlamadan önce teşhisinin yapılmış olması gerekir. Çünkü yanlış tedavi uygulandığı zaman böbrek dışında diğer organlar ciddi anlamda zarar görebilir. Bu sebeple yan etkilerinin olduğu düşünülüyorsa bir an önce veteriner hekime gidip genel kontrollerinin yapılması gerekir. Veteriner hekim tansiyon ölçümü, serum biyokimya testi, kan sayım testi ve idrar testi alarak sonuçlarını detaylı inceler. Eğer herhangi bir sorun tespit edildiyse zaman kaybetmeden tedavi yapmaya başlanır. Fakat hasar alan bir böbreğin tekrar eski haline dönüştürülmesi mümkün değildir. Bu sebeple görülen etkileri kontrol altına almak adına ilaç ve sıvı tedavisine başlanır. 

Aynı zamanda böbrek yetmezliğinin durumuna göre de tedaviye başlanır. Eğer veteriner kontrolü altında yatması gerekiyorsa bir süre yatış verilebilir. Kedinin böbrekleri eski haline dönemeyeceği için en azından hali hazırda olan semptomlarının azalabilmesi adına yapılan tedaviler onun hayat kalitesini daha fazla artırır. Eğer rutin kontrollerde böbrekte bir sorun oluştuğu görüldüyse bir an önce böbreğin neden işlevini kaybetmeye başladığı araştırılır. Buna yönelik olarak da böbrek yetmezliğinin daha fazla ilerlememesi için çeşitli uygulamalar yapılır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerde Böbrek Yetmezliği