Kısırlaştırılmış Kedi Maması Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kısırlaştırılmış kedi maması özellikleri kısırlaştırma operasyonu geçirmiş olan kediler için önemlidir. Kedilerin üremesini durdurmak için kısırlaştırma yapılır. Fakat kediler kısırlaştırıldıktan sonra bazı metabolik olayları yavaşlar. Bununla birlikte hareketlerinde de yavaşlamalar gözlemlenir. Bu sebeple kısırlaştırılmış kedi maması verilmelidir. Hem kedilerin fazladan kilo almaması için hem de değişen metabolizmalarına uyum sağlamak amacıyla kısırlaştırılmış kedi maması verilmelidir. 

Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının İçeriği

Kısırlaştırılmış kedi maması özellikleri bakılırken kediler kısırlaştırıldıktan sonra metabolizmalarında ve hormonlarında görülen değişiklikler göz önünde bulundurulur. Buna yönelik olarak kedilerin yaşam tarzında da değişiklikler olur. Aynı zamanda kısırlaştırma ameliyatından sonra kediler bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakımın başında da kısırlaştırılmış kedilere özel olarak yapılan mamalardır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının içerisinde protein, yağ oranları normal kedi mamalarından daha farklıdır. Normal mamalarda %20 yağ içeriği varken, kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilen mamaların içerisinde %10 yağ bulunur. Kısırlık döneminde kedilerin hastalıkları daha da artmaktadır. Bu sebeple mamaların içerisindeki protein oranı daha fazla artırılır. 

Kısır kedilere özel olarak üretilen mamaların içerisinde yapar koruyucu yoktur. A, C, E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kısırlaştırılmış kedi mamaları aynı zamanda kemik sağlığını da destekler. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının özellikleri şu şekildedir;

 • Eklem sağlığını destekler,
 • Glüten proteinini içermez,
 • Yapay koruyucu içermez,
 • Balık yağı içerir,
 • Doğal antioksidan içerir,
 • A, C ve E vitaminleri yüksektir,
 • Kaliteli et ürünlerine ek olarak bitkisel maddeler içerir,
 • İçeriğinde yer alan tahıl oranı kedilerde alerjik etki yaratmaz.

Kısırlaştırılmış olan kedilere özgü yapılan kedi mamalarının içeriği de oldukça çeşitlidir. Aynı zamanda kedilerin en çok sevdiği aromaları içerirler. Tavuklu, etli, ciğerli, hamsili ya da diğer balık çeşitlerini oluşturan aromalar vardır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları seçilirken veteriner hekimle de görüşerek tedaviye en uygun olabilecek içerik tercih edilmelidir.

Kısırlaştırılmış Kedilere Özel Olan Mamaların Kedi Sağlığına Etkisi

Kısırlaştırılmış kedi maması özellikleri çok çeşitli olduğu için kedilerin fizyolojik ve psikolojik sağlıkları için önemlidir. Kısırlaştırılan kediler normal kedi mamasından devam ederse obeziteyle karşılaşabilir. Obezitenin sonucunda da diyabet, kalp hastalığı, nefes almada güçlük ve mesane kanseri gibi farklı hastalıklarla da karşılaşılabilir. Yüksek proteine sahip olan kısırlaştırılmış mamaların sindirimi de daha kolaydır. Aynı zamanda karbonhidrat oranları daha düşük olduğu için kedilerin kilo kontrolünde oldukça etkilidir. 

Susuzluk, stres ve ilerleyen yaş nedeniyle kedilerin idrar keselerinde ve böbreklerinde taş oluşabilmektedir. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının içeriği fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin ve dengelidir. Bu sayede kedilerde görülebilecek taşların da önüne geçilmiş olur. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra normal kedi mamaları ile de beslenebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken mamanın ne kadar verildiğidir. Gözlem altında kedi maması verilmediği takdirde pek çok hastalıkla karşılaşabilirler. Aynı zamanda kısırlaştırılmış kedi maması ve normal kedi maması da birbiriyle karıştırılıp verilebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Özellikleri