Kedilere Yaş Mama Hangi Sıklıkta Verilmeli?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilere yaş mama hangi sıklıkta verilmeli sorusu kedileri için doğru beslenme yapacak olanlar tarafından önem taşıyor. Kedilerde besin takibi yapılırken genel vücut dirençlerini arttıracak ve dışarıdan gelebilecek parazitlere karşı bağışıklığını kuvvetlendirecek ürünler sunulmalıdır. Bu anlamda mama tercihinde bulunulurken de hem damak tadına uygunluk sunacak hem de sağlıklı beslenmesine fayda sağlayacak yaş mama tercih edilebilir. Verilen mamadan kaynaklanan huzursuzlukların oluşumuna engel olabilmek için de süreç kontrollü bir şekilde yönetilmelidir.

Kedilere Yaş Mama Nasıl Verilmelidir?

Kedilere yaş mama hangi sıklıkta verilmeli konusu kedinin vücut direnci ile de ilgili bir durumdur. Sağlıklı bir besin süreci bulunan kedinin var olan kilosunu koruyabilmesi, yaş mamanın doğru oranlarda verilmesi gerekir. Süreçte daha rahat sindirilmesine olanak sağlayan yaş mamaların haftada iki veya üç kere verilmesi önerilmektedir. Yaş mamanın içerisinde kedinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteinleri içerdiğinden emin olunmalıdır. Yapılan araştırmalara göre kedilerin kuru mamalardan daha çok yaş mamalara düşkün oldukları ve yaş mamanın kuru olanlara  göre daha kolay hazmedildiği ortaya konmuştur. Kedinin beden yapısını kuvvetlendirirken mental olarak da huzurlu hissetmelerini sağlamaktadır. 

Piyasada satılan pek çok yaş mama içerisinde; balık, tavuk, kuzu, hindi gibi farklı et ürünlerinin proteinleri bulunur. Her ne kadar oldukça çeşitli ve faydalı ek takviyeler ile üretilmiş olunsa da haftada 3 defadan fazla verilmemelidir. Kuru mama yanında takviye olarak da ara ara sunulabilir.

Kedilere yaş mama hangi sıklıkta verilmeli konusu doğru oranlama yapılabildiğini de kediye fayda sağlayacaktır. Yaş mama içerisinde istenen nem miktarını sunduğu için kedinin günlük olarak alması gereken su ihtiyacını da karşılamasında büyük bir fayda sağlar. Yaş mamaların en büyük avantajı kedinin sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına katkı sunduğu için yenirken daha çok keyif alınmasına etki eder. Özellikle farklı protein ve vitamin açısından zenginleştirilmiş gıdalar ile süslenen yaş mamalar vücut direncinin gelişmesinde büyük bir etki sunar. Kuru mamaya göre daha rahat yiyebildikleri için özellikle kedi, hastalık döneminde ise yaş mama ile daha rahat mama yemesi sağlanabilir.

Kedilere Yaş Mama Kaç Öğün Verilmelidir?

Kedilerin ürünleri belirlenirken hem vücut direncini artıracak hem de onları hastalıklara karşı koruyacak bağışıklığı sağlamasına dikkat edilir. Kuru mamanın yanında yaş mama verilmesi de önerilir. Yaş mamalar içerisindeki sağlıklı ürünlerin etkisi ile kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Piyasada hazır olarak satılan yaş mamaları arka kısımlarında genellikle beslenme tablosu sunulur. Burada bir mamanın içerisinde bulunan bütün faydalı ürünler ve kedinin tüketmesi gereken miktar sunulmuştur. Tabii burada önemli olan kedinin yaşı, cinsiyeti, yavru veya yetişkin bir kedi olup olmadığıdır. Ölçüler buna göre ayarlanmalıdır. 

Dikkat edilmesi gereken şey bazı kedilerin farklı hastalıklardan kaynaklı olarak daha az yemeleri veya daha sıkı yemeleri mümkündür. Bu da ileri boyutlu vücut hastalıklarına obezite riskine kadar giden bir süreci başlatır. Bu sınırlı belirleyebilmek ve öğünleri ayarlamak kedi sahiplerinin elindedir. Kedilere yaş mama sunulurken kendilerini daha huzurlu hissettikleri sakin ve kalabalık olmayan ortamlarda beslemek önemlidir. Kedilere yaş mama hangi sıklıkta verilmeli konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Süreçte beslenme düzenini sağlıklı bir hale getirildiğinde kedinin bağışıklık sisteminin sağlam çalışmasına ve kendisini daha huzurlu hissetmesine etki edilecektir. Yaş mama sunulurken doğru sıklığın ayarlanabilmesi ileride oluşabilecek mide sorunlarının önüne geçer.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilere Yaş Mama Hangi Sıklıkta Verilmeli?