Kedilere Ev Yemeği Verilir mi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilere ev yemeği verilir mi pek çok hayvan severin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Beslenme tüm kedi sahiplerinin aklına takılan konulardan biridir. Çünkü kediler evdeki diğer bireyler yemek yediği zaman sofraya gelerek yenilen yemekleri tatmak ister. Fakat hangi besinlerin yararlı hangi besinlerin zararlı olabileceği de hayvan severler tarafından merak edilmektedir. Özellikle sokak kedilerine ev yemeği verilebildiği için de bu soru sıklıkla gündeme gelir. Evde de eğer mama kalmadıysa ev yemeğinin verilip verilemeyeceği akıllara soru işareti bırakmaktadır.

Kediler Hangi Ev Yemeklerini Yer?

Kedilere ev yemeği verilir mi sorusunun cevabı aslında kısmen evettir. Çünkü her ev yemeğinin kedilere verilmemesi gerekir. Özellikle bazı sebzeler kediler için oldukça zararlıdır. Bu yemeklerin tüketilmesi kedilerde zehirlenmelere neden olabilir. Kediye ev yemeği verilecekse eğer mutlaka baharatsız ve tuzsuz olmasından emin olmak gerekir. Çünkü tuz ve baharatlar kedilerin sindirim sistemleri için zararlı bileşenlerdir. Bu durumda kedilere haşlanmış yumurta, balık, tavuk ya da et gibi proteinden zengin besinler verilebilir. Et ve türevleri pişirilecekse eğer mutlaka yağsız pişirilmelidir. Sürekli olarak yağlı et verildiği zaman bir süre sonra kedilerde obezite gibi hastalıklar da görülebilir. Fakat sürekli olarak proteinden ağırlıklı olan bu besinlerin de tüketilmemesi önemlidir. Çünkü sadece protein ağırlıklı beslenmek de kedilerde farklı hastalıklara yol açabilir. Kalsiyum için laktozsuz yoğurt ya da laktozsuz süt de kedilere verilebilir. 

Laktozlu süt ürünleri kedilerin sindirim sisteminde sindirilemez. Bu da kedilerde ishal ya da kusma gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Protein dışında kedilere havuç, kabak ya da patates gibi haşlanmış sebzeler de verilebilir. Bu sebzeler kesinlikle tuzsuz haşlanmalıdır. Aynı zamanda salça, baharat gibi ürünler de konulmamalıdır. Bu nedenle aslında kedilere evde pişirilen yemeklerin verilebileceği söylenebilir. Fakat direkt olarak insanların tükettiği şekilde besin verilmemelidir. Çünkü insanların tükettiği ev yemeklerinin içerisinde tuz, salça, baharat gibi kediler için zararlı olan besinler bulunmaktadır. Bu sayede kediler hem daha sağlıklı beslenmiş olur hem de insanların da yiyebileceği sağlıklı besinleri vücutlarına almış olur. Bu besinler içerisinde yer alan her türlü vitamin, minerallerden de yararlanmış olur. 

Ev Yemeğinin Kediler Üzerindeki Zararları Nelerdir?

Kedilere ev yemeği verilir mi konusunda aslında yemeğin içeriğine göre zararlı olabileceği söylenmiştir. Salam, sosis, sucuk gibi besinleri kediler tüketmeyi çok sever. Bu nedenle kedi sahipleri kahvaltı yaparken bir parça kedisine vermek isteyebilir. Fakat bu besinlerin içerisinde kanserojen maddeler yer almaktadır. İnsanlar ne kadar bu maddeleri sindirip vücuttan atabilse de kediler için aynı durum söz konusu değildir. Bu da demek oluyor ki kedilerin aslında her ev yemeğini yememesi gerekiyor. Bununla birlikte evde yapılan baharatlı ve yağlı besinler de kediler için zararlı olacağı için gitmemek daha iyi olacaktır. Çiğ etler de kedilerin vücudunda parazit oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle belirtilen besinler dışında daha fazla ev yemeği verilmemelidir. Bu ev yemekleri de kedi mamaları olmadığı zaman ya da arada kediye de değişiklik olsun diye dikkatli ve az miktarda olacak şekilde verilmelidir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilere Ev Yemeği Verilir mi?