Kediler Neden Eşyaların Üzerine Oturuyor?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler neden eşyaların üzerine oturuyor konusu neredeyse her kedi sahibinin sorduğu bir sorudur. Çünkü kediler onlara alınan eşyalar dışında ev eşyalarının üzerine daha çok otururlar. Hatta belirledikleri bazı eşyaları daha fazla sahiplenir bu eşyalar üzerinde de daha fazla vakit geçirmeyi çok severler. Kediler yerde ya da halının üzerinde de otursalar da eve eşyalarının üzerinde daha çok vakit geçirirler. Bu durum da kedi sahiplerini meraklandıran konular arasında yer alır. Çünkü aslında kedinin cinsi fark etmeksizin bu davranışı sergilerler.

Kedilerin Üzerine Oturdukları Eşyalar

Kediler neden eşyaların üzerine oturuyor konusunda aslında biraz açıklık getirmek gerekir. Kediler eşyaların üzerine oturmayı severler fakat spesifik bazı eşyaların üzerine oturmayı daha çok tercih ederler. Ev eşyası olarak kullanılan halı, masa, koltuk, sehpa, vestiyer gibi yerlerde de çok fazla oturmalarına rağmen daha çok bilgisayar, internet modemi, yastık, kitap, süs eşyası, kutu gibi küçük eşyaların üzerine oturmayı çok severler. 

Hatta bazı kediler kendinden küçük olan eşyaların da içine girmeyi çok sever. Vazo, küçük kutu ya da küçük ev eşyalarının içine girmek için kıvranırlar. Bu çok rahatsızmış gibi görünse de aslında kediler o tür eşyaların içerisinde çok huzurlu olurlar. Bu gibi eşyaların üzerinde ya da içerisinde uyuyarak zaman da geçirebilirler. Hatta pek çok kedi sahibi kedisine aldığı yatağın içerisine yatmak yerine rahatsız yerlerde yatmasından şikâyet eder. Fakat aslında oralar kediler için rahatsız değil aksine çok daha rahat olduğu için onları yattıkları ya da oturdukları yerden de kaldırmamak gerekir. Kedi oradan kaldırılsa bile bir süre sonra yine en sevdiği eşyanın üzerine gelerek oraya oturacaktır. 

Kedilerin Eşyalar Üzerine Oturmasının Nedeni

Kediler neden eşyaların üzerine oturuyor konusuna bakıldığı zaman aslında pek çok nedeni vardır. Örneğin kediler bilgisayar ya da internet modeminin üzerinde vakit geçirmeyi çok sever. İnternet modemi ya da diz üstü bilgisayarlar kullanıldıkça ısınır. Özellikle kış aylarında ısınan bu yerlere kediler gelerek kendilerini ısıtmak isterler. Fakat bu kedinin üşüdüğü anlamına gelmez. Kedinin organları karın bölgesinde olduğu için, organlarını ısıtmak istediği zaman da buralara gelir. Bu gibi yerlerde çok fazla zaman geçirdikten sonra bir süre sonra kedi oraya tamamen kokusunu bırakmış olacaktır. Bu nedenle yaz ayında bile bu sıcak yerlerde daha fazla vakit geçirmek ister. Aynı zamanda kediler bazı eşyaları seçerek kendilerine güven alanı oluşturur. 

Örneğin spesifik bir yastık, spesifik bir kitap ya da kazak gibi elbiselerin üzerinde geldiği zaman kendini daha güvende hissetmektedir. Özellikle kendini tehlike altında hissettiği zaman bu gibi yerlere gererek tehlike geçene kadar burada vakit geçirmek ister. Bu durum sadece eşyalarda da değil aynı zamanda belirli alanlarda da olur. Kediler ev içinde kendilerine güvenilir bir alan oluşturur. Örneğin eve yabancı bir insan geldiğinde ya da yabancı bir hayvan geldiğinde kendini tehlikede hissedebilir. Bu gibi durumlarda kediler genelde kendilerine oluşturdukları alana giderler. Evde yabancı hissettikleri kişi evden ayrılana kadar da buradan çıkmak istemezler. Yabancı gidince evde yeniden vakit geçirmeye başlarlar.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kediler Neden Eşyaların Üzerine Oturuyor?