Kedi Tümörleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi tümörleri kanser sonucunda ortaya çıkan sorunlardır. Genelde yaşlı kedilerde görünse de kötü beslenen ya da genetiğinde olan kedilerde de kedi kanseri görünebilmektedir. Kanser neoplazmanın ya da tümörün neden olduğu hastalıklara denilmektedir. Vücutta kontrol edilemeyecek şekilde büyüyen ve sürekli bölünen hücreler olarak da tanımlanabilir. Bu hastalığa teşhis konulmazsa ya da tedavi edilmezse çok daha büyük rahatsızlıklarla karşılaşılabilir. Bu nedenle tümörlerin kansere dönüşürken kedilerde gösterdiği yan etkiler de göz önünde bulundurulmalıdır. Buna yönelik olarak erken teşhis yapılabilir. Erken teşhis de tedavinin daha çabuk başlamasını sağlar. Bu da aslında kedinin kanserden tamamen kurtulmasına yardımcı olabilir.

Kedi Tümörleri Nelerdir?

Kedi tümörleri daha çok 4 çeşitte görülmektedir. Mast hücre tümörleri, Skuamöz hücreli karsinom, lenfoma, kemik tümörleri kedilerde en sık görülen tümörlerdir. Bu tümörler bir süre sonra kansere dönüşebilir. Aslında her birinin oluşum yeri birbirinden farklı olsa da sonuç olarak kanserler aynı şekilde ilerleme gösterir. Kanserin en çok oluşturduğu sebebin genetik yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Kediler farklı kimyasal maddelerden ya da güneş ışığından uzak duran kedilerin kanserin daha az görüldüğü düşünülse de en temel nedenin genetik yatkınlık olduğu bilinmektedir. Bazı viral enfeksiyonlar da kedilerde tümörü oluşturabilir. Kediler bir virüse yakalandıkları zaman vücutta enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda da lösemi kanseri de görülebilir.

Kedilerde tümörün ve kanserin belirtileri aslında genel olarak aynıdır. Hastalıkların belirtilerine benzer belirtiler gösterdiği için aslında kedilerde her belirtinin kanser olacağı anlamına gelmez. Kanseri en çok etkileyen nedenlerden birinin de yaşlı kediler olduğu unutulmamalıdır. Belirtileri gösteren bir kedi yaşlıysa eğer kanserdir denilebilir. Genelde tümör oluşumu başlayınca direkt olarak bir belirti göstermez. Önce küçük ve önemsiz belirtiler ortaya çıkar. Ardından kanser ilerlemeye başladıkça ve tümörlü hücreler çoğalmaya başladıkça belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Kedilerde kanserin ilk belirtilerinden biri iştahsızlıktır. 

Kediler iştahsız oldukları zaman ani bir şekilde kilo kaybı da görülmektedir. İştahsız kediler doğal olarak yeterli enerjiyi alamazlar ve gün içinde de enerjik davranamazlar. Bununla birlikte kanser olan kedilerde ciltte ya da cildin alt bezelerinde gözle görülebilir çeşitli değişimler de oluşmaktadır. Kızarıklık, dökülmeler, renk değişimi gibi değişiklikler cilt üzerinde görülür. Aynı zamanda kanser olan kedilerde kusma, ishal, yaraların zor iyileşmesi gibi durumlar da oluşmaktadır. Tümörün belirtilerinden bir diğeri de sebebi belli olmayan bazı kanamaların ortaya çıkmasıdır. Hastalığın çok daha ileri evrelerinde dokular ve organlar etkileneceği için pek çok komplikasyon görülür. 

Kedi Kanserinin Tedavisi

Kedi tümörleri teşhis edildikten sonra bir an önce tedavisinin başlaması gerekir. Kanserin bulunduğu evreye göre aslında tedavi süreci de değişecektir. Her tedavi için olumlu ya da olumsuz sonuçlar söylenemez. Çünkü bu durumda kedilerin bağışıklık sistemi de oldukça önemlidir. Ne kadar iyi tedavi yapılsa da kedi güçlü değilse o kadar zor bu hastalığı yener. Fakat kedi ne kadar güçlüyse ne kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahipse aslında bir o kadar hızlı bu hastalıktan kurtulur. Tedavi sürecini alanında uzman olan ve yardımcı olacak bir veteriner hekimle geçirmek önemlidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi Tümörleri