Köpeklerin Diş Sağlığı için Öneriler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerin diş sağlığı için öneriler dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Günlük, haftalık ya da aylık periodlarla köpeğin dişleri fırçalanmalıdır. En önemlisi günlük olsa da köpek sahipleri vakit bulamayabilir. Bu durumda haftada 2- 3 kere köpeklerin dişleri düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Köpeğin ağız sağlığı için en önemli etken zaten düzenli diş fırçalamadır. Bunun dışında köpeklerde diş sağlığı için öneriler de bulunmaktadır.

Diş Fırçalama ve Diş Macunu

Köpeklerin diş sağlığı için öneriler konusunda diş fırçalama dikkate alınmalıdır. Köpeğin 2 ya da 4 aylık olduğu zaman diş fırçalamaya alışkın olması gerekir. Bu da uzun süreli olarak köpeğin dişlerini fırçalarken sorun yaşanmaması adına önemli bir faktördür. Köpeklerin dişlerini fırçalamaya alışması aslında uzun bir süreç olarak sayılsa da imkânsız sayılmaz. Özellikle zeki ve eğitime alışkın bir köpekse diş fırçalamaya da alışık hale gelecektir. Pek çok köpek eğitmeni aslında köpeklere sadece itaat etmek için değil sağlıkları için de eğitim verilmesi gerektiğini söyler. Bu nedenle küçüklükten alıştırmaya başlamak da önemli bir konudur. 

Pek çok köpek eğitmeni bir anda diş fırçalamayı önermez. Bu durum köpekte travma yaşatabilir. Bu nedenle yavaş ve alıştıra alıştıra diş fırçalama eğitimi verilmelidir. Köpeği ürkütmeyecek ve kullanımı kolay bir diş fırçası da tercih edilmelidir. Diş macunu tercihi de önemlidir. Köpeğin sevdiği bir aroma içeren diş macunu kullanmak gerekir. Aynı zamanda diş macununun köpeklere özel olarak üretildiğine de dikkat edilmelidir. Kedilere özel üretilen ya da insanların kullandığı diş macunlarını köpeklerde tercih etmemek gerekir. Aynı zamanda köpeğin seveceği bir diş macunu çeşidi de alınabilir.

Diş Sağlığı İçin Diğer Öneriler

Köpeklerin diş sağlığı için öneriler bakıldığı zaman diş temizleme kemiği ya da diş temizlemeye yarayan diğer oyuncaklardan da faydalanabilir. Köpekler hem oyun oynayarak enerjisini atar hem de diş temizliği için bu tarz ürünler oldukça faydalıdır. Bu ürünler köpeklerin dişlerinde biriken bakterileri temizlerken aynı zamanda diş taşı oluşumunun da önüne geçilir. Plak önleyici köpeklere özel üretilmiş diş bakım ürünleri de bu anlamda tercih edilebilir. Özellikle çürük oluşması nedeniyle bakterilerin daha da yayılmaması için bu temizleme ürünleri kullanılır. Bakteriler çürükle beraber dişlerde daha derin oluşumlara neden olabilir. Bu da köpeklerin tamamen dişlerini kaybetmesine yol açar. Aynı zamanda çürümeler köpeklerin midelerinde de sorunlara yol açar. 

Mide sorunları bir süre sonra sindirim sistemi hastalıklarına dönüşür. Bu da çok daha uzun bir tedaviyi gerektirir. Bu nedenle de köpeğin diş bakımına özen göstermek önemlidir. Bazı köpeklerin hem yediği yemeklerden dolayı hem de diş bakımının yapılmamasından dolayı ağızlarında kötü kokular oluşabilir. Köpeğin ağzının hem daha ferah kokması için hem de diş ve dil üzerinde bulunan bakterilerin ölmesi için ağız spreylerinden de faydalanabilir. Bu spreyler köpeklerin sevdiği besinlerin aromalarından yapılmaktadır. Nane yağı, maydanoz gibi sağlıklı ürünler de hem köpeğe zarar vermez hem de ağız kokusuna iyi gelir diye ürünlerin içerisine eklenmiştir. Böylece köpeğin ağzı hem daha temiz olacak hem de daha temiz kokacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerin Diş Sağlığı için Öneriler