Köpekler Sebze Yiyebilir mi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpekler sebze yiyebilir mi konusu köpek sahipleri tarafından araştırılan konular arasında yer alır. Çünkü köpekler etçil canlılar oldukları için sebze yiyip yemeyecekleri köpek sahiplerine şüphe getirir. Aynı zamanda bazı köpekler evdeki sebzeleri de yemeyi sever. Bu da sahipler tarafından endişeli bir durummuş gibi görülebilir. Bununla birlikte sebzeler oldukça sağlıklı besinler olduğu için de sahipler köpeklerini sebzeyle beslemek de ister. 

Köpeklere Sebze Verilir mi?

Köpekler sebze yiyebilir mi soruna yanıt verilecek olursa evet köpekler sebze yer denilebilir. Fakat bu durum köpeğin sadece sebze yemesi anlamına gelmez. Köpekler normal öğünlerinin dışında ek olarak sebze tüketebilirler. Fakat köpekler etçil canlılar oldukları için et tüketmek zorundadırlar. Et içerisindeki proteine oldukça fazla ihtiyaç duyarlar. Köpeklerin sadece et ve et türevleriyle beslenmeleri de doğru değildir. Vahşi doğada yaşayan köpekler de sürekli et yeseler dahi sebze yemek için de aranırlar. Hatta doğada yaşayan köpeklerin sürekli olarak ot yeme isteği de sebzenin içerisinde yer alan bileşenlerden kaynaklanır. Köpek mamalarının içerisinde de eser miktarda da olsa sebzenin içerisinde yer alan bileşenler bulunur. 

Vitamin, mineral, posa gibi önemli besin öğelerinden yemeleri gerekir. Bu hem köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren hem de sindirim sisteminin işlevini düzene sokan bir durumdur. Köpekler sebze yiyebilir fakat maalesef her sebzeyi tüketemez. Bu nedenle köpeklerin yiyebileceği ya da yemeyeceği sebzelere de hâkim olmak gerekir. Çünkü bazı sebzelerin içerisinde yer alan bileşenler köpeklerin sindirim sistemine uygun olmaz. Sindirilemeyen besinler de köpeklere zarar verebilir. Hatta çok fazla tüketildiği zaman köpeklerde zehirlenmelere bile neden olabilir. Bu sebeple mutlaka köpeklere verilmemesi gereken besinleri de bilmek gerekir.

Köpeklerin Yediği Sebzeler

Köpekler sebze yiyebilir mi sorusuna cevap verdikten sonra köpeklerin hangi sebzeleri yiyebileceklerini de bilmesi gerekir. Köpekler kuşkonmaz, dolmalık biber, brokoli, brüksel lahanası, lahana, havuç, karnabahar, kereviz, yeşil fasulye, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri gönül rahatlığıyla tüketebilir. Bu besinlerin içerisinde göz sağlığına iyi gelen vitaminler, bağışıklığa iyi gelen lif, kalsiyum, demir gibi enfeksiyona iyi gelen bileşenleri içerir. Bu gibi besinler aynı zamanda köpekleri pek çok kötü hastalıklara karşı da köpekleri korur. Fakat tüm besinlerde olduğu gibi sebzeleri de fazla tüketmemek gerekir. Bu anlamda dikkat etmek önemlidir. 

Köpeklerin direkt olarak tüketmemesi gereken bazı sebzeler de bulunmaktadır. Soğan, sarımsak gibi sebzeleri köpeklerin kesinlikle tüketmemesi gerekir. Bu sebzeler köpeklerde direkt olarak zehirlenmeye yol açar. Bu besinlerin içerisinde bulunan inülin maddesi köpeklerin sindirim sisteminde sindirilemez. Bu da köpekte çok tehlikeli olabilecek zehirlenmeye yol açar. Köpek pişmiş ya da çiğ de olsa hiçbir şekilde soğan ya da sarımsak tüketmemelidir. Bununla birlikte bazı mantar çeşitleri de tüketilmemelidir. Özellikle yabani mantarlar asla tüketilmemelidir. Köpeğin yiyebileceği güvenli mantarlar da mevcuttur. Bu mantarlar et yemeklerinin yanında köpeğe verilebilir. İçerisinde yer alan glukanlar köpeğin bağışıklık sistemini büyük oranda artırır. Kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda da iyi gelir. Kabak normalde köpeğe verilebilen bir besindir fakat içeriğindeki şeker miktarı fazla olduğu için köpekler tarafından çok fazla tüketilmemelidir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpekler Sebze Yiyebilir mi?