Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Konular – 1

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpek besleyenler ya da sahiplenmeye karar verenler bazı konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sıralayacağımız bu bilgiler aslında hayati derecede önem taşır. Her biri köpek besleme noktasında ihtiyacınız olan bilgilerdir. İlk olarak köpeğinizin kaybolması durumunda sokak ilanları vererek bir de ödül bıraktığınızda, köpeğinizin bulunma olasılığının yüzde 90 olduğunu biliyor musunuz? Bu ve buna benzer ilginç bilgileri de yazımızın devamından takip etmenizi öneriyoruz.

Köpek Sahipleri için Gerekli Bilgiler

Bazı köpek sahipleri, patili dostlarında davranış sorunları gözlemleyebilir. Örnek olarak sürekli havlama, aşırı agresif olma ve benzeri durumlar için yapmanız gereken tek şey, hızlıca veterinere başvurmaktır. Ayrıca köpeğinizin eğitim aşamasını da yakından ilgilendiren davranış sorunları nedeniyle köpeğinizi cezalandırmamalısınız.

Köpek besliyorsanız her zaman üzerinde bir köpek isimliği bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü köpekler bazen kaybolma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bununla beraber yavru ya da yetişkin bir köpek sahiplendiğiniz zaman ilk gün eve götürmek yerine veteriner hekime ulaşarak genel bir sağlık taramasından geçirmenizde yarar var.

Bazı köpek sahipleri evde olmadıkları zaman köpeğini güvenli bir yere bırakmayı unutabilir. Güvenli yerden kasıt olarak, bahçede yaşaması halinde özel olarak yaptırdığınız kulübeden faydalanabilirsiniz. Bahçeniz geniş bir alandaysa köpeğinize özel bir köpek yolu yapmanızı da tavsiye ediyoruz. Yine bahçenizde köpeğin girip çıkabileceği küçük bir havuz da bulunabilir. Sonuç olarak güvenliğinden emin olduğunuz bir ortamda köpeğinizi yalnız başına bırakabilirsiniz.

Sıraladığımız bu bilgilerin yanı sıra köpeğinizin bakımı da özel olarak yapılmalıdır. Yani doğru bir şekilde tüylerini taramalı, ağız ve diş bakımını aksatmamalısınız. Haftalık olarak duş yaptırmanız gereken patili dostlarımızın cildinin temiz olması aynı zamanda kan dolaşımını artıracaktır. Bu durum ölü hücrelerin yok olmasını da beraberinde getirecektir.

Köpeğinize günlük belirli bir süre ayırmanız şarttır. Çünkü onların da duygusal ve fiziksel açıdan rahat olması gerekiyor. Gün içinde ona karşı ilgili davranmalı ve oyuncaklarıyla vakit geçirmelisiniz. Özellikle de köpeğinizi severken cilt yüzeyinde farklı bir durumla karşılaşmanız halinde hemen veteriner hekime ulaşmalısınız.

İlk defa köpek sahiplenenler, beraber gezmeye çıktıklarında mutlaka tasmayı sıkıca tutmalıdır. Bunun nedeni de köpeğinizin karşısına aniden bir kedi veya dişi – erkek köpeğin çıkma olasılığıdır. Güvenlik önemli almanız, tüm canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlar.

Köpeğinizin kuyruğu sürekli sallanıyorsa onun mutlu olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat köpeklerde kuyruk sallama farklı şeyleri size aktarmasından kaynaklı olabilir. Bazen acıktığını bazen de ilgi beklediğini göstermek için kuyruk sallayabilirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Konular – 1