Kedim Çok Fazla Su İçiyor, Ne Yapmalıyım?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerin tarihsel sürece bakıldığında bir çöl hayvanı olduklarını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle eskiden çok az su tüketerek hayatta kalabilen patili dostlarımız artık sahiplendirildiği için farklı mamalar tüketmeye başlamıştır. Özellikle de kuru mamayla beslenen kedilerde çok fazla su ihtiyacı oluşmaktadır. Bu nedenle kediniz için her zaman mamanın yanında su bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Şimdi ‘kedim çok fazla su içiyor, ne yapmalıyım’ sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Kedilerde Çok Su Tüketimi Zararlı mı?

Kediniz için temiz bir su kabı ile beraber mutlaka taze su bulundurmanız gerekiyor. Ancak kediler daha çok musluk ya da çeşmeden su içmeyi sever. Bazıları saksıların alt kısmından bazıları da balıklı su kaplarından su tüketmeye bayılır. Eğer kedinizin musluklardan su tüketmesini istemiyorsanız onlar için su pınarı almanızı öneriyoruz. Bu sayede kediler bir çeşmeden su içtiğini zannederek artık su ihtiyacını buradan karşılayacaktır. Elbette aşırı su tüketimi zararlı olabilir. Bu tür durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız önemlidir.

Kediler Neden Çok Su İçer?

Kedilerde aşırı su tüketimi bazı nedenlerden dolayı olabilir. Tuzlu balık tüketmesi, çevredeki ısının aşırı yüksek olması veya bazı ilaçların kullanılması, kedilerde çok su tüketmeye neden olabilir. Ayrıca patili dostlarımızın aşırı su tüketmesine polidipsi adı verilir. Polidipsi bazı hastalıkların da ilk semptomları arasındadır. Genelde hormonal bozukluklar, böbrek yetmezliği, enfeksiyon ve diyabete davetiye çıkaran bu durumla ilgili belirttiğimiz üzere veteriner hekime başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Veteriner hekim ilk muayene sırasında aşırı su tüketiminin nedenini bulacak ve varsa bir hastalık belirtisi, tedaviye başlayacaktır. Sizler de bu dönemde ne kadar su içtiğini gözlemleyerek veteriner hekime yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kediniz su kabından su içmiyorsa, nereden su tükettiğini gözlemleyin ve bu durumu veterinerle paylaşın. Sonrasında artık sorunsuz bir şekilde patili dostunuzun tedavisi başlayacaktır. Herhangi bir hastalık söz konusu değilse kedinizi su pınarından veya su kabından su tüketmesi için eğitmeniz gerekecek. Bu süreçte sorumluluk sahibi olarak kapsamlı bir gözlem yapmanız ve gerekli aksiyonları almanız önemlidir. Çünkü aşırı su tüketimi, yukarıda sıralanan hastalıkların başlangıcı olabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedim Çok Fazla Su İçiyor, Ne Yapmalıyım?