Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedi kum seçerken dikkat edilmesi gereken birçok kural vardır. Öncelikle yavru kediler gün içinde annesini taklit eder ve bu sayede yeni alışkanlıklar kazanır. Aynı durum tuvalet alışkanlığı için de geçerlidir. Ortalama 3 haftalık olan kediler artık tuvalet alışkanlığını kazanmaya başlayacaktır. Bu süreçte ihtiyacınız olan pek çok ürün olduğu gibi onların rahat bir şekilde kullanması adına tasarlanan tuvalet kapları piyasada satılmaktadır.

Yavru kediler için hazırlanan tuvalet kaplarının ön kısmı alçaktır. Bu sayede yavru kedi daha rahat bir şekilde giriş – çıkış yapabilir. Ayrıca 4-6 hafta arasında artık katı gıdaları tüketmeye başlayan kediler için anne kedi temizlik görevini bırakır. Yani yavru kedi bu dönemden sonra kedi tuvaletini kendisi yapmaya başlar.

Yavru Kediler Kum Yer mi?

Yavru kediler yapısı gereği çok meraklı hareketler sergiler. Bu süreçte kedi kumunu bile yemeye çalışabilirler. Ancak kedi kumu yemeleri ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu dönemde mümkünse organik ve bitkisel bazlı hazırlanan kedi kumlarını satın almanızı öneriyoruz. Saf elyaf içeren bu kumların herhangi bir sağlık sorunu olmadan sindirilebildiğini unutmayın. Yavruluk döneminde şirin olduğu kadar yaramazlık yapan kediler için bu tedbiri almanız yeterli olacaktır.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi ve Kum Seçimi

Kedilerde tuvalet eğitimi elbette sabır gerektiren bir süreçtir. Evcil dostunuzun tuvalet temizliği sürecinde dikkatli davranmadığınız zaman kediniz tuvalet ihtiyacını gidermek için farklı alanlara yönelebilir. Ayrıca bu süreçte ona sert sözler söylemekten ve zorlamaktan kaçınmanızı öneriyoruz. Çünkü kediler çok hassas canlılardır ve hızlıca strese girebilir. Sizinle olan ilişkisinde sorun yaşamaya devam ederse, tuvalet alışkanlığını kazanması uzun zaman alacaktır.

Yavru kedilere temizlik alışkanlığı kazandırırken onu sevmeli, güzel sözler söylemeli ve her zaman desteklemelisiniz. Bunların yanı sıra doğru kum seçimi de çok önemlidir. Kaliteli kedi kumu kullanarak onların genel sağlığını desteklemenizi öneriyoruz. Zaten size karşı olumlu davranışlar sergilediklerinde mutlaka ödüllendirmeli ve iyi davranışları kazanma noktasında desteklemeye devam etmelisiniz. Kedi ödül mamaları özellikle de tuvalet eğitiminde çok işe yarar. Göstereceğiniz ilgi ve sevgi de size olan güveninin artmasını sağlayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?