Kedilerde Ödüllendirme Nasıl Olmalı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler bazen başına buyruk bazen de sahibiyle takılan canlılardandır. Gerçekten çok sevimli olan bu canlıların karakteri biraz farklı olabilir. Fakat her kedi sahibiyle özel diyaloglara girebilir. Örneğin bazı kediler sevilmekten hoşlanmazken bazıları da sevilmeden duramaz. Kedi sahipleri akşamları eve geldiği zaman zaten günü yalnız geçiren patili dostuyla vakit geçirirken bazı süreçleri unutabilir. Bu yazımızda kedilerde ödüllendirme nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Mamayla Ödüllendirme

Patili dostumuz eğer gün içinde yalnız kalmış ve akşam eve döndüğümüzde doğal olarak sevgi bekliyorsa mutlaka ödüllendirmeliyiz. Mamayla ödüllendirme hiçbir kedinin hayır diyemeyeceği süreçlerden biridir. Alışık oldukları tatların dışına çıktığınız zaman patili dostunuz hiç olmadığı kadar mutluluk duyacaktır. Mesela, sürekli kuru mamayla beslenen bir kediye ödül maması olarak konserve sunduğunuzda gerçek bir ziyafetin tadını çıkarmaya başlayacaktır. Kendi suyuyla paketlenen konserve mamalar çok lezzetli olduğu için kediler bu durumda tüm stresini atmış olacaktır.

Kedi ödül mamaları günümüzde farklı formlarda satılabilir. Patili dostlarımızın sevdiği akışkan ürünlerden oluşabilen bu mamaların yanı sıra pasta veya kurutulmuş lezzetleri de tercih edebilirsiniz. Ancak bu mamaların sürekli tüketilmesi yanlış olacaktır. Sadece ödüllendirme için kullanmanızı öneriyoruz.

Oyunla Ödüllendirme

Kedileri oyunla ödüllendirmek de onları çok mutlu eder. Avcılık güdüleri olan kediler için genelde yakalama ve pusu kurma oyunlarına başvurabilirsiniz. Bu süreçte onlara oyuncak fare topları alabilir ve birlikte oynamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca oltalı oyuncakların da kedilerin dikkatini çektiğini söylemekte fayda var. Tembel bir kediniz varsa oyunla ödüllendirmenin pek işe yaramayacağını düşünebilirsiniz. Evet bu doğrudur. O halde mamayla ödüllendirmeye başvurabilirsiniz.

Geziyle Ödüllendirme

Kediniz sürekli evde yaşıyor ve hiç dışarı çıkmıyorsa onu ödüllendirmek için küçük bir gezintiye çıkarabilirsiniz. Fakat alıştıkları ortamı terk etmeyi sevmeyen kedilerde bu durum biraz zor olabilir. Yine de ona 1-2 saat hava aldırmak için başvuracağınız yöntemler arasındadır.

En önemli ödül aslında onlara ilgi ve sevgiyle yaklaşmaktır. Boynuna ve çenesine yapacağınız hafif dokunmaların yanı sıra başını okşamanız bile gerçekten mutlu olmalarını sağlayacaktır. Yukarıda sıralanan yöntemler sevgiden sonra başvuracağınız ödüllendirme uygulamalarıdır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerde Ödüllendirme Nasıl Olmalı?