Catnip Nedir? Kullanmalı mıyım?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Catnip nedir, kullanmalı mıyım sorusunu merak eden çok fazla kedi sahibi bulunmaktadır. Sosyal medyada da çok fazla gündeme gelen catnip sayesinde kedi sahipleri kedilerini daha da mutlu eder. Çünkü catnipin en önemli özelliği kedinin stresini almak ve daha mutlu olmasına yardımcı olmaktır. Kediler catnipi tüketmeyi çok severler.

Catnip Nedir?

Catnip nedir, kullanmalı mıyım konusuna bakılacak olursa aslında catnip bir nanedir. Kedilere nanesi olarak da geçer. Kedilerin neredeyse en çok sevdiği bitki çeşitlerinden biridir. Kokusu bile kediyi mest eder. Catniple aynı ortamda olan bir kedi kendisini daha iyi ve mutlu hissedecektir. Özellikle kedinin stresli olacağı bir ortam oluşturulduysa bu stresini atabilmesi adına ortama catnip getirilebilir. Bu kedinin dikkatini dağıtacaktır. Bununla birlikte catnip kedinin daha duygusal ve sokulgan olmasını sağlar. Kucak ya da kendisini sevdirmeyen kediye catnip verilerek daha çok insan canlısı bir kediye dönüştürüle bilir. Catnip tüketen bir kedinin mutluluk seviyesi de artacağı için daha çok oyun oynayacak ve daha fazla enerjik olacaktır. Genelde etrafta koşup zıplayamaya başlar. Hareketlerinde gözle görünür bir değişiklik meydana gelir.

Aynı zamanda kedinin gözleri de gevşeyerek ara ara dalabilir. Bu da aslında kedinin sakinleştiğini gösteren bir durumdur. Kediler normalde uyumayı çok seven canlılar olsa da bazı kediler stresli ya da kaygılı olduğu zaman uyumakta zorlanabilir. Bu gibi durumlarda da catnip verilerek kedinin uyuması sağlanabilir. Capnip tüketmiş olan kediler eskisine göre daha fazla miyavlayabilir. Aynı zamanda mutlu olduklarını ve güvenli hissettikleri mırlama sesini de daha sık çıkarmaya başlarlar. Catnipin şu ana kadar ortaya çıkan herhangi bir zararlı yönü olmadığı için pek çok kedi sahibi kedinin daha iyi hissetmesi için bu otu kullanmayı tercih eder. Hatta pek çok kedi sahibi kedisine eğitim vermek için de catnip kullanmaya başlamıştır.

Catnip Kullanmalı Mıyım?

Catnip nedir, kullanmalı mıyım sorusunu merak eden kişilerin aslında kullanmak zorunda olmadığını bilmelidir. Çünkü catnip genel olarak kedinin kendisini daha iyi ve mutlu hissetmesi için kullanılan bir ottur. Kedisinde herhangi bir psikoloji ya da fizyolojik sorunu olmayan kedilerin catnip kullanmasına gerek yoktur. Hatta cantipe ihtiyacı olmayan kediler bu otu kokladığında ya da tükettiğinde duygu durumunda da herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bu nedenle catnip kullanımı tamamen kedinin ruhsal durumuna göre kullanılmalıdır. Örneğin kedi kendini stresli hissediyorsa ve buna yönelik olarak stresli davranışlar sergiliyorsa catnip kullanarak onun duygu durumu daha iyi bir seviyeye çekebilirsiniz. 

Aynı zamanda kediler rutinlerinin dışına çıkmayı sevmedikleri için yeni bir ortam, yeni bir ev ya da yeni bir ev arkadaşı durumunda strese girebilirler. Bu durumda da catnip kullanılarak kedinin daha fazla sakinleşmesi sağlanabilir. Kedi obezse ve herhangi bir egzersiz yapıyorsa da catnip kullanarak daha da enerjik olması sağlanabilir. Catnip sayesinde kedi oyun oynamak isteyecektir. Bu durumda lazer tutma oyunu gibi oyunlara başvurulabilir. Bu hem kedinin hareket etmesini sağlayacaktır hem de egzersiz sayesinde kilo vermesini sağlayacaktır. Bu durumda kedi obezlikten kurtularak daha sağlıklı bir duruma gelecektir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Catnip Nedir? Kullanmalı mıyım?