Yaş Mamanın Kediler için Faydaları

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedileriniz için uygun beslenme programı hazırlarken kedi maması türleri arasından doğru seçim yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere yaş mamanın kediler için faydalarını aktarıyor olacağız. Öncelikle yaş kedi mamalarının içeriğinde bol miktarda su vardır. Haliyle kedilerimizin su ihtiyacı fazlasıyla karşılanır. Genelde konserve içinde bulunan yaş kedi mamalarının soslu et, jöle ve pate formları da bulunmaktadır. Öte yandan yaş kedi maması satın alırken dikkatli olmanız gerekir. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmalı ve kendinizin hangi mamayı sevdiğini bilmelisiniz. Ayrıca veteriner hekimden de destek alarak sağlıklı beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Kediler için Yaş Mamanın Faydaları Nelerdir?

Kedilerin yaş mama tüketmesi genel sağlıkları açısından önemlidir. İlk olarak kediler Afrika yaban kedilerinin soyundan gelir. Bu özellik onların çöl iklimi canlısı olmalarını sağlamıştır. Sonuç itibariyle kediler az su içmeye alışkın olduklarından yaş mama vererek su ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Ancak aşırı yaş mama tüketimi kedilerde böbrek sorunlarıyla beraber sık sık idrar kaçırmaya neden olabilir.

Yaş mamalar kedinizin iyi bir şekilde beslenmesini sağlar. Yüksek kaliteli kuru mamalar da aynı besleyici değerlere sahip olabilir. Yüksek proteinli patelerin yanı sıra organik mamaları tercih ederek kedinizin idrar ve böbrek problemi yaşamasını engelleyebilirsiniz. Öte yandan yaş mamanın kediler için faydaları sıralanacak olursa;

 • Aşırı kilo alımını engeller.
 • Doygunluk sağlar.
 • Sindirim sistemini korur.

Yaş Mama ve Sindirim Sistemi İlişkisi

Yaş mamalar kedilerin sindirim sistemi üzerinde pozitif etki yapar. Çünkü yaş mama sayesinde daha çok su tüketimi yapılacağından kedilerde idrar problemlerinin yaşanma riski azalır. İdrar içerisindeki atıklar da doğal olarak seyreltilmiş olur ve idrar taşı gözlemlenmez. Yaş mamalar kediler için yararlı olsa da sürekli olarak kedinizi bu mamalarla beslemeniz uygun değildir. Aynı zamanda kuru mama, egzersiz ve diğer sağlıklı uygulamaları tercih ederek kedilerinizin uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Yaş Mama ve Kilo İlişkisi

Yaş mamalar kedilerin fazladan kilo almasını engeller. Obeziteyi engelleyebilen yaş mamalar ayrıca kedilerin kısırlaştırılmasından sonra daha çok tercih ediliyor. Bunun nedeni, kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya meyilli olmasından kaynaklıdır. Kedinizi kısırlaştırdıysanız üreme hormonları artık salgılanmaz. Bu durumda hormonlar eksik kalır ve iştaha neden olur. Kedinizde sonuç olarak ihtiyaç duyulan enerji azalır. Yaş mama tüketiminde ise kısırlaştırılmış kediler ideal kilosunda kalacaktır.

Yaş mamanın kediler için faydaları arasında doygunluk hali de sıralanabilir. Yapılan araştırmalara göre yaş mamanın tüketiminden sonra yüzde 25 oranında daha çok kalori elde edildiği görülmüştür. Bu durum daha çok doygunluk anlamına gelir. Üstelik yaş mamalar, kuru mamaya göre yüzde 60 daha nemli olduğundan her zaman faydalıdır. Yine de küçük dostlarımızı her gün yaş mamayla beslemek yerine kuru mama ve kediler için yararlı olan yiyeceklerden de yararlanmak gerektiği unutulmamalıdır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yaş Mamanın Kediler için Faydaları