Köpeklerde Kokuyu Önlemek 

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Köpeklerde kokuyu önlemek bu problemi yaşayan köpek sahipleri tarafından çözümü aranan bir konudur. Köpekler farklı sebeplerden dolayı etrafa kötü bir koku salgılayabilir. Kokunun sebebini çözmek için köpeğiniz gözetlemeniz gerekir. Fakat sebebini anlayamadığınız ve kokunun uzun süre geçmediği durumlarda köpeğinizi muhakkak bir veteriner hekim tarafından muayene ettirmelisiniz.  

Köpeklerin Kokması Nasıl Engellenir? 

Köpekler pek çok farklı sebepten dolayı etrafa rahatsız edici bir koku yayabilirler. Köpeğinizin kötü kokmasını engellemek adına öncelikle kokunun altında yatan sebebi anlamanız gerekir. Köpeklerin kötü kokmasının sebebi çoğunlukla vücutlarındaki koku keseleridir. Anal kese olarak isimlendirilen bu keseler köpeklerin dışkılamasını kolaylaştırmak adına sıvı salınımında bulunurlar. Bazı durumlarda kese kanallarının tıkandığı gözlemlenir. Tıkanıklığın sebep olduğu enfeksiyon ise köpeğinizin kötü bir koku bırakmasını sağlar. Bunun haricinde köpeklerde ağız, diş ve cilt hastalıkları da kötü koku meydana getirebilir. Köpekler sıklıkla çeşitli cilt rahatsızlığına yakalanabilir. Bu cilt hastalıkları ise rahatsız edici ve kötü bir kokuya sebep olabilir. Cilt hastalıkları haricinde ağız ve diş hastalıkları da kokunun altında yatan sebeplerden olabilir. Köpeğinizin dişlerinde çürük bulunması gibi sebepler de etrafa kötü koku yayabilir. 

Köpeklerden gelen rahatsız edici kokunun tek sebebi ise hastalıklar değildir. Köpekler yapıları gereği çok sık yıkanmaması gereken canlılardır. Olması gerekenden daha fazla yıkanan köpeklerin cilt tabakaları zarar görebilir. Zarar gören tabaka ise etrafa kötü bir koku bırakılmasına sebep olur. Köpekler için ideal banyo zamanı 3 ayda 1 kez olacak şekildedir. 

Bu gibi pek çok sebepten dolayı köpeğiniz etrafa kötü koku yayıyor olabilir. Sebebini çözdükten sonra köpeklerde kokuyu önlemek için pek çok çözüm yolu mevcuttur. Eğer bir hastalık dolayısıyla köpeğinizden etrafa kötü bir koku yayılıyorsa bu durumda veteriner hekimden yardım almanız gerekir. Veteriner hekimin köpeğinizin hastalığı için uygulayacağı tedavi kokuyu büyük oranda geçirecektir. Eğer köpeğinizden gelen rahatsız edici kokunun sebebi herhangi bir hastalık değilse alacağınız birkaç önlem ile koku problemini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Evin sıklıkla havalandırılması ve kullanılan hava temizleyiciler kokuyu engellemekte yardımcı olabilir. Ayrıca köpeğinizin yattığı yer ve oyuncaklarını da belli aralıklarla yıkamanız gerekir. Köpeğin bulunduğu evde zemin, koltuklar ve halıların temiz tutulması da kokuyu önemli ölçüde azaltacaktır. Köpekler için özel olarak hazırlanan koku giderici ürünler de bu süreç içerisinde size yardımcı olacaktır. 

Köpek Kokusu Doğal Yollarla Nasıl Giderilir? 

Köpeğinizden gelen kötü koku oldukça rahatsız edicidir. Fakat bu rahatsız edici kokuyu engellemek için kullanılan kimyasal ürünler hem köpekler hem de sahipleri için oldukça tehlikeli olabilir. Bu sebeple evcil hayvan kokularını engellemek için üretilmiş ürünleri satın alırken içerisindeki kimyasallara dikkat etmeniz gerekir. Bu kimyasallar haricinde köpeklerde kokuyu önlemek  için kullanabileceğiniz doğal ürünler bulunmaktadır. Köpeğinizin yattığı yeri beyaz sirke ve karbonat karışımıyla silmek kokuyu oldukça azaltacaktır. 

Aynı zamanda köpeğinizin oyuncaklarını, koltukları ve halıları da bu karışımla temizleyebilirsiniz. Sirke içeriğinde bulundurduğu asit sebebiyle mikropları da öldürerek hem siz, hem köpeğiniz için hastalık riskini de azaltacaktır. Fakat köpeğinizin yatağını ve oyuncaklarını bu karışımla sildikten sonra kurumadan kullanmamanız tavsiye edilir. Islak halde yatak ve oyuncaklarda bulunan sirke kokusu köpeğinizi rahatsız edebilir. Fakat kuruduktan sonra kokusu gideceği için köpeğiniz tekrar kullanabilir. 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpeklerde Kokuyu Önlemek