Kedilerin Diş Sağlığı için Öneriler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerin diş sağlığı için öneriler kedi sahipleri tarafından dikkat edilmesi gereken konulardandır. Çünkü kedilerde diş ve diş eti hastalıkları en çok görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu sebeple kedilerde diş bakımına mutlaka önem vermek gerekir. Kediler diş bakımı gibi kendilerini rahatsız eden bakımları yaptırmak istemezler. Bu nedenle aslında diş hastalıkları kedilerde sıklıkla görülen bir sorundur.

Kedilerde Diş Fırçalama

Kedilerin diş sağlığı için öneriler aslında diş fırçalamadan başlar. Çünkü düzenli bir şekilde kedinin dişleri fırçalandığı zaman aslında diş ve diş eti rahatsızlıklarının çok daha önüne geçilmiş olur. Çünkü plak olarak da bilinen dişlerin üzerinde bakteriler birikir. Bu bakteriler diş fırçalama ile geçirilebilir. Fırçalamanın etkili olabilmesi adına da haftada 2- 3 defa yapmak gerekir. Aslında her gün yapmak diş sağlığını çok korur fakat kediler dişlerin her gün fırçalanmasına izin vermeyebilir. Özellikle kedilerde diş fırçalama alışkanlığı daha yavruyken alıştırılırsa ilerleyen dönemlerde de sorun çıkarmayacaktır. Kedilerin dişlerini fırçalamak için önemli olan ilk şey sabırlı ve sakin olmaktır. Kedilere özel olarak üretilen diş macunlarından bir miktar alarak kediye yaklaştırmak gerekir. 

Kedi diş macununu tanıyıp tadına bakmalıdır. Kediyle diş macununu tanıtmak da önemlidir. Birkaç gün diş macununun tadına bakan ve koklayan kedi bir süre sonra diş fırçalamaya başlayınca çok fazla tepki de göstermeyecektir. Diş macununun tadına alıştıktan sonra kedinin görünen dişlerine biraz diş macunuyla ovalamak gerekir. Bu işlem yapılırken elin temiz olduğuna da emin olmak gerekir. Kedi buna da alıştıktan sonra parmağa kedilere uygun steril bir bez geçirilerek yine macun sıkılmalıdır. Bu sefer ağızda bulunan her dişe ulaşmaya çalışarak tüm dişlerin üzeri ovalanmalıdır. Kedi beze de iyice alıştıktan sonra kedilere özel olarak üretilen diş fırçalarının kullanımına geçilebilir. Diş fırçası normal fırça ya da parmak fırça şeklinde de tercih edilebilir. Bu aslında kedinin hangisinde daha uysal olduğuna göre karar verilmelidir.

Kedilerde Ağız Bakım Ürünleri

Kedilerin diş sağlığı için öneriler bakılırken kullanılan ürünlerin mutlaka kedilere özel üretilmiş olması önemlidir. İnsan ya da köpeklere özel olarak üretilen fırçalar ve macunlar kullanılmamalıdır. Aynı zamanda florür içeren diş fırçalarının kullanılmaması da gerekir. Diş macununu alırken içerisinde neler olduğuna bu anlamda dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte pek çok kişi diş macunu yerine Hindistan cevizi yağı da kullanmaktadır. Hindistan cevizi yağı hem diş eti iltihabına hem de plak gibi zararlı maddelerin geçmesine yardımcı olur. 

Kediler için özel üretilmiş jeller ve ağız bakım suları da diş sağlığı için sıklıkla kullanılan maddelerdir. Bunlar da kediye özel olarak üretilmelidir. Başka canlılar için üretilmiş olan ürünlerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Kediler için üretilen boğaz ve diş eti spreyi de diş sağlığı için kullanılabilir. Özellikle kedilerin diş eti şiştiyse ya da boğazda sorun oluştuysa bu spreyler ilk yardım olarak oldukça işe yarar. Ürün olarak bilinmese de kedinin doğru ve dengeli beslenmesi de diş sağlığı için çok önemlidir. Her türlü vitamin ve minerali doğru alan kedilerin diş sağlığı da iyi olacaktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerin Diş Sağlığı için Öneriler