Amazon Papağanı ve Genel Özellikleri Nelerdir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Amazon papağanı ve genel özellikleri nelerdir sorusu bu papağan türünü sahiplenmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Çok fazla sayıda türü olan amazon papağanı, konuşabilmeleri ile ünlüdür. Kafes ortamına kolay bir şekilde adapte olan bu kuşlar, çok fazla sayıdaki sözcüğü ezberleyip bir arada kullanabilmektedir. Bu açıdan taklit özelliklerinin hepsini aynı anda taşıyan tek papağan türü olarak bilinmektedir. 

40 yıla kadar yaşayabilen amazon papağanı, ortalama olarak 30 cm uzunluğundaki bir boya sahiptir. Birden çok türü olan bu kuşlar genel olarak renklerinden dolayı birbirinden farklılaşmaktadır. Ancak genel itibariyle hepsinin özelliği aynıdır. Amerika kökenli olan amazon papağanı, evde beslemek için en uygun olan kuş türlerinden biridir. 

Amazon Papağanının Özellikleri

Amazon papağanı ve genel özellikleri nelerdir sorusu için ortak bir cevap vermek mümkündür. Her ne kadar amazon papağanları renkleri dolayısıyla birbirinden farklılaşsa da ortak olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Amazon papağanları en büyük papağan türü olarak bilinir.
 • Konuşma ve taklit yetenekleri çok gelişmiştir.
 • Doğal yaşam alanlarında oldukça fazla sayıya sahiptir.
 • Amazon papağanları sürekli olarak konuştukları için gürültülü olduklarını söylemek mümkündür.
 • Evde beslemek için uygundur.
 • Yeşil sebzeleri tüketmeyi severler.
 • Uysal ve dost canlısı olarak tanınırlar.

Dünyanın birçok kıtasında olduğu gibi Türkiye’de de Amazon papağanları büyük bir ilgi görmektedir. İtaatkar, dost canlısı ve barışçıl bir hayvan olduğu için kapalı ortamlarda rahatlıkla beslenebilir. Ayrıca boyutları nedeniyle ortalama kafesten biraz daha büyük bir kafeste kolay bir şekilde bakımı yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden biri, taklit etme yeteneği ve birden fazla kelimeyi bir arada konuşabilme yeteneğidir. Bu açıdan yanında konuşurken dikkatli olmanız önerilir.

Amazon Papağanı Türleri

Amazon papağanı ve genel özellikleri nelerdir sorusunun cevaplarından biri ise bu papağan türünün türleridir. Yeşil yanaklı olan amazon papağanları, kırmızı alın ve yeşil yanakları ile öne çıkar. Sarı alınlı amazon papağanları ise Amerikan kökenlidir. Solunum yolları hastalıklarına yatkın olmasına rağmen düzgün bir bakım ile 90 yıla kadar yaşayabilmektedir. Mavi alınlı olanlar ise diğer türlere göre daha gürültücü olmaları ile bilinir. Bunun yanı sıra turuncu kanatlı amazon papağanları, diğer türler ile kıyaslandığında daha küçük bir boya sahiptir. 

Bu türün en önemli özelliği gagası ve ayaklarının açık bir renkte olmasıdır. Sarı başlı amazon papağanlarının öne çıkan özelliği kızgınlık dönemi girdiklerinde agresif olmalarıdır. Buna karşın Mealy amazon papağanları uysal olmalarıyla öne çıkar. Dünya üzerindeki en yaygın amazon papağanı türü ise Küba kökenli olanlardır. Ancak bu papağanlar 15 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra bu tür soğuğa karşı fazlasıyla hassastır.  

Amazon Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Amazon papağanı ve genel özellikleri nelerdir sorusu kapsamında bu kuş türünün bakımının nasıl yapılacağı da önemlidir. Genel olarak amazon papağanları banyo yapmayı sever. Fırsat olursa sahibiyle birlikte banyo yapabilir veya su dolu bir kaba atlayabilir. Bu nedenle amazon papağanınızın tüylerini sağlıklı tutmak için banyo yaptırmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra bu papağan türü iştahlı bir kuştur. Bu açıdan kafesi dışında olduğu zamanlar yemeğinizi çalmaya çalışabilir. Bundan dolayı obez olmaya oldukça yatkındır. Bu sebeple beslenmesine dikkat etmeniz önerilir. Bunun için beslenmesi sebzeler, meyveler ve sağlıklı ödüller ile dengelenmelidir. Bir diğer önemli konu ise yeminin görünüşüne ve tadına dikkat etmesidir. Bu nedenle mevcut yemi beğenmezse, yemini değiştirmeniz gerekir. Ayrıca bu kuşların kanatlarını kolayca açabileceği ve içinde oyun oynayabileceği büyük bir kafese ihtiyacı vardır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Amazon Papağanı ve Genel Özellikleri Nelerdir?