İskender Papağanı Özellikleri ve Bakımı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İskender papağanı özellikleri ve bakımı, İskender papağanı sahiplenmek isteyen insanlar tarafından merak edilmektedir. İskender papağanı, evde kolayca beslenebilen bir kuş türüdür. Uygun yaş aralığı geldikten sonra konuşmayı ve taklit etmeyi öğrenebilmektelerdir. Bu özellikleri sayesinde insanlar tarafından sahiplenilmektelerdir. İskender papağanları sıcakkanlı ve insanları seven özelliklere sahiptir.

İskender Papağanı

İskender papağanı özellikleri ve bakımı konusunu merak eden insanlar; İskender papağanı ile ilgili bilgileri de merak etmektedir. İskender papağanının bir diğer adı Alexander papağanıdır. Hindistan’a kadar dayanan kökeni olan bu papağan türü; Hindistan, Pakistan, Afganistan ve Türkiye’de yaşamaktadır. Sürü halinde yaşamaya alışkın oldukları için yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir kuş türüdür. Bu yüzden bakımını sahiplenecek kişilerin, İskender kuşuyla vakit geçirmesi ve onu ilgiden mahrum bırakmaması önem arz etmektedir. Aksi takdirde papağanlar depresyona girebilmektedir. Bu durum da papağanların sağlık sorunları yaşamasına neden olmaktadır.

İskender Papağanı Özellikleri 

İskender papağanı özellikleri ve bakımı, papağan sahiplenecek kişiler için araştırma konusu olmaya devam etmektedir. İskender papağanı sıcakkanlı bir kuştur. İlgiyi ve oyunu çok sevmektedir. Bu yüzden besleyecek kişilerin ilgi göstermesi, kafesinde oynayacağı oyuncaklar alması önemlidir. Papağan kuşları kafeste tıkalı kalmaktan hoşlanmamaktadır. Bu yüzden günde en az 2-3 saat kafesinden dışarı çıkmasına ve özgür olmasına olanak tanımak gerekmektedir. Papağan kuşları ev halkıyla anlaşmaya bayılmaktadır. Kendini evin üyesi olarak görüp, herkese karşı sevgi beslemektedir. Bu yüzden kaçma davranışı göstermemektedir. 

İskender papağanının 40-60 cm arasında boyutu vardır. Bu da büyük bir kuş olduğunu göstermektedir. Erkek İskender papağanlarının boyunlarında siyah halka vardır. Bu halka dişilerde bulunmamaktadır. Böylece cinsiyetleri kolayca ayırt edilebilmektedir. İskender papağanının gözleri sarı renktedir. Gagaları kırmızı renktedir. Vücutlarının üzerinde de kırmızı lekeler bulunmaktadır. İskender papağanlarının erkekleri dişilerden daha fazla kelime öğrenebilmektedir. İskender papağanları öğrendikleri kelimeleri kendi ses tonlarını kullanarak seslendirmektedir. 

Ev ahalisinin seslerini canlandırmamaktadır. Sadece ev ahalisinden kelime öğrenmektedir. İskender kuşlarının konuşmayı öğrenebilmesi için belirli bir olgunluğa erimiş olmaları gerekmektedir. Nasıl ki insanlar doğar doğmaz konuşamıyorsa bu durum papağanlar için de geçerlidir. Doğumlarından sonraki 8. aydan itibaren konuşmaya başlayabilmektelerdir. Bu durum 12.aya kadar uzayabilmektedir. 

İskender papağanları akıllı kuşlardır. Sağlıklı bakıldıkları zaman çok uzun yıllar yaşayabilmektedir. Sağlıklı bir İskender papağanın ömrü 30 yılı bulabilmektedir. Bu da uzun süreli dost olunabileceğinin kanıtı olmaktadır. İskender papağanları sahiplenildiğinde alışması için süre vermek gerekmektedir. Bu süre içinde papağanın ev ortamına alışması için onunla normal ses tonu ile çok dokunmadan ilgilenmek gerekmektedir. Bir anda papağana dokunmak, yüksek sesle konuşmak özellikle yavru papağanları ürkütebilmektedir.

İskender Papağanı Bakımı

İskender papağanı özellikleri ve bakımı, İskender papağanının sağlıklı bir yaşam sürmesi için önem arz etmektedir. İskender papağanlarının bakımına dikkat edildiği ve sevgi ile beslendiği zaman uzun yıllar neşe içinde yaşayabilmektedir. İskender papağanı suyu çok sevmektedir. Bu yüzden banyo yapabileceği büyüklükte bir su kabıyla oynamasına ve banyo yapmasına izin vermek gerekmektedir. İskender papağanın yemlerini ve besin takviyelerini aksatmamak, hasta olmasının önüne geçmek demektir. İskender papağanı meyve yemeyi de sevmektedir. Bu yüzden yemlerinin yanında meyve de vermek gerekmektedir. Kafesleri, rahat edebileceği büyüklükte olmalıdır. Büyük bir kuş türü olduğu için her kafeste rahat edememektedir. Kendi türü dışındaki kuşlarla ve hayvanlara anlaşamamaktadır. Bu yüzden başka kuşlarla aynı ortamda bulundurmamaya dikkat etmek gerekmektedir. İlgi ve sevgi; İskender papağanlarının temel bakım ihtiyaçları arasında bulunmaktadır. Bu yüzden ilginin ve sevginin asla aksatılmaması gerekmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İskender Papağanı Özellikleri ve Bakımı