Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhabbet kuşları, papağan familyasındandır. Bizlere son derece sadık olan ve şirin halleriyle dikkat çeken bu sevimli dostlarımızın ana vatanı Avustralya’dır. Elbette farklı türlere sahip olan muhabbet kuşlarının beyaz, açık yeşil, mavi, pembe ve daha pek çok renkle donatıldığı bilinmelidir. Kısa bir eğitimden sonra konuşmaya başlayan muhabbet kuşları aslında evcilleştirmeye en müsait olan canlılardandır. Doğada kolayca karşılaşamayacağınız bu kuşları petshop’lardan sahiplenebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Çeşitleri

Muhabbet kuşları en hassas canlılardandır. İnce kemikleri nedeniyle son derece narin olan bu kuşları severken ya da onlarla vakit geçirirken dikkatli olmanızda yarar var. Birbirinden farklı renklerle ön plana çıkan sevimli muhabbet kuşlarının bakımı pratik bir şekilde yapılabilir. Yem ve su kabının günlük temizlenmesi, sürekli taze yem bulundurulması ve 3-4 günde bir kafesin temizlenmesi onların daha uzun süre yaşamasını sağlar.

Günümüzde muhabbet kuşlarının kaç farklı türde olduğu da merak konusudur. Erkek veya dişi olarak dünyaya gelen muhabbet kuşlarının cinsiyetini anlamak için burun renklerine bakılabilir. Dişi muhabbet kuşlarının gaga rengi koyu beyaz ve beyaza yakın renklerden oluşur. Erkek kuşların ise koyu pembe veya mordur. Bunun dışında dişi muhabbet kuşlarının yavrulama dönemlerinde burun rengi kahverengi olabilir. Şimdi muhabbet kuşu türleri ve özellikleri hakkında merak edilen bilgileri paylaşıyoruz.

Rainbow Muhabbet Kuşu

En renkli muhabbet kuşu olan Rainbow’un ilk kez İngiltere’de üretildiği bilinmektedir. Erkek olanların gaga rengi mavi, dişi olanların da koyu renklerdedir. Barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılandığında uzun yıllar yaşayabilir.

Lutino Muhabbet Kuşu

1800’lü yıllarda ortaya çıktığı bilinen Lutino muhabbet kuşları sarı renklidir. Gözleri Albino kuşları gibi kırmızıdır. Soğuk iklimlerde de yaşayabilen bu kuşların son derece sevimli olduğunu söylemekte yarar var.

Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları beyaz renklidir. Ayrıca diğer kuşlardan onu ayıran en önemli özelliği de budur. Işıklı ortamlarda açık yeşil veya açık mavi renkte olabilirler. Gözleri kırmızı olan Albino’ların genelde dişi olduğunu söylemekte fayda var. Yani bu kuşların yaklaşık yüzde 90’ı Türkiye’de dişi olarak bulunur ve sahiplenilir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Hollanda ya da İngiliz muhabbet kuşu olarak adlandırılan bu kuşların vücut uzunluğu otalama 18 cm’dir. Ayrıca Jumbo türünün uzunluğu ise 24 cm’ye kadar çıkabilir. Kafa yapısı daha iri olan bu kuşların gözleri içe gömülüdür. Son derece sevimli olan bu kuşların ne yazık ki deri hastalıklarına çoğu zaman yakalanabileceği unutulmamalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri