Kedi Kumunda Olması Gereken Özellikler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler yaşam alanlarına fazlasıyla dikkat eden canlılardır. Bu nedenle su ve mama kabı başta olmak üzere tuvalet kabı ve elbette kedi kumu gibi ekipmanların temiz olması şarttır. Bu yazımızda kedi kumunda olması gereken özellikleri sıralayacak ve daha önce karşılaşmadığınız bilgileri sıralayacağız. İlk olarak kedi kumu moloz artıkları, inşaat veya deniz kumundan hazırlanmamalıdır. Bu kum türleri kedinizi rahatsız edecek ve belki de hastalanmasına neden olacaktır. Sadece kedinizin değil sizin de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen bu kumların yerine kediler için özel olarak hazırlanan kumları tercih etmelisiniz.

Kedi Kumu Doğal Olmalı

Kedi kumu her şeyden önce doğal olmalıdır. İçeriğinde doğal mineraller bulunan kedi kumları ayrıca bentonit ya da sepiyolitten üretilmiştir. Bu kumları satın almadan önce yine içeriğine bakarak herhangi bir kimyasalın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kimyasal içerikli kedi kumları, kedinizin sağlığını ciddi derecede bozar. Ayrıca kobalt ve silikon gibi kimyasallarla hazırlanan kedi kumları da çok zararlıdır. Bu nedenle kedi kumunda olması gereken ilk özellik, doğallıktır.

Kedi Kumu Hijyen Olmalı

Kedi kumu her zaman hijyen olmalıdır. Günümüzde üretilen özel kedi kumlarının hazırlanmasında yüksek ısılı fırınlar tercih ediliyor. Bu sayede daha uzun süreli ve sağlıklı olarak kullanım sağlanabiliyor. Öte yandan merdiven altı adı verilen üretimlerde bu kumların kuruması için güneş ışığından faydalanılabiliyor. Sonuç olarak kedi kumunun güneşte kurutulması, bazı maddelerin açığa çıkmasına neden olurken kedilerin ve sizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Kedi kumunun özel fırınlarda hazırlanmasının bazı yararları bulunmaktadır. İlk olarak kumun emiciliğini artıran fırınlama tekniği aynı zamanda kedi kumu içindeki zararlı bakteri ve virüsleri yok etmektedir. Bu nedenle mutlaka özel olarak üretilen kedi kumlarını tercih etmelisiniz.

Kedi Kumu Antibakteriyel Olmalı

Kedi kumu her zaman virüs ve bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden steril ve hijyenik şartlarda hazırlanan kedi kumlarının satın alınması gerekir. Haliyle antibakteriyel özellikli kedi kumları, kedinizin hastalanmasını engeller. Ayrıca idrar sonrası oluşan bakterilerin çoğalmaması için de antibakteriyel bir kedi kumuna ihtiyacınız olacaktır.

Kedi Kumu Kötü Kokuyu Hapsedebilmeli

Kedi kumunun kötü kokuya karşı dayanıklı olması gerekir. Bu süreçte sepiyolit malzemelerden üretilen kedi kumları daha çok tercih edilmektedir. Çünkü bu madde hem sıvıyı hem de kokuyu çok kısa sürede emerek koku oluşumunu engeller.

Kedi Kumu Tozsuz Olmalı

Kedi kumunun tozsuz olması gerekir. Çünkü gözle görülemeyecek kadar küçük olabilen tozlar, kedinin solumasına neden olurken nefes borusuna kaçarak ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Kaliteli bir kedi kumunda bulunan zerreler 600 mikronun üzerindedir. 

Kedi Kumu Topaklanmalıdır

Kaliteli bir kedi kumunda topaklanma olması gerekir. Topaklanma, idrar sonrası kumdaki birikmeyi ifade eder. Bu sayede biriken ve sertleşen kısım kolayca atılabilir. 

Kedi Kumunun Tanecik Yapısı Nasıl Olmalı?

Kedinin kumdan rahatsız olmaması için kumun yumuşak bir dokuya sahip olması gerekir. Günümüzde yavru kedi sahiplenenler için ise yuvarlak tanecikli kumlar alınabilir. Öte yandan sivri uçlu kedi kumları, patili dostlarınızı gerçekten rahatsız edecektir. Tercihinize göre kokulu kedi kumları da alınabilir. Bu sayede idrar sonrası yayılan güzel koku, idrar kokusunu bastırmış olacaktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedi Kumunda Olması Gereken Özellikler