Muhabbet Kuşum Yem Yemiyor, Ne Yapmam Lazım?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İlk kez muhabbet kuşu sahiplenenlerin yaşadığı sorunlardan biri de bu şirin dostlarımızın yem tüketmemesidir. Haliyle ‘muhabbet kuşum yem yemiyor, ne yapmam lazım’ şeklinde sorulan soruların da detaylı bir şekilde takip edilmesi önemlidir. Öncelikle bulunduğu ortamdan yeni yaşam alanına getirilen muhabbet kuşlarının önce ortama uyum sağlaması gerekir. Yeni evine alışma sürecinde yem tüketmeyi reddedebilen muhabbet kuşuna ilgi ve sevgiyle yaklaşırsanız bu konuda sorunsuz bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Ancak ısrarla yem yemeyen kuşlara bağırma, kafese vurma ve benzeri davranışlarda bulunursanız muhabbet kuşu strese girecek ve belki de yaşamını kaybedecektir.

Muhabbet Kuşu Yeni Evine Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşunun yeni evine alışması için sık sık kafesten çıkarmamanızı öneriyoruz. Önce kafese alışması gereken muhabbet kuşu daha sonra yemlik ve suluk gibi ekipmanların yerini tespit edecek ve yem tüketmeye başlayacaktır. Ayrıca kuşun rahat bir şekilde ulaşması gereken yemliklerin günlük temizliğini yapmanızda yarar var. Çünkü muhabbet kuşları çok temiz canlılardır. Herhangi bir dışkı kalıntısı veya kirlenmenin olduğu yemlikler onları rahatsız eder. Bu durum da yem tüketmemelerine neden olur.

Muhabbet kuşunu evinize getirmeden önce bazı hazırlıklar yapmanızı da öneriyoruz. İlk olarak kafes temizliğini tamamlamalı, aksesuarları yerleştirmeli ve yeni muhabbet kuşuna hazır hale getirmelisiniz. Eve giriş yaptıktan sonra yeni bir ortamla tanışacak olan muhabbet kuşunun alışma süreci biraz zaman alabilir. Genelde salma kafeslerden çıkarılarak sahiplenilen bu kuşların diğer kuşlardan ayrılması gerekiyor. Haliyle onu strese sokmak yerine en güzel şekilde hazırlayacağınız yeni evinde onu rahatsız etmemenizi de önemle tavsiye ediyoruz.

Sonuç olarak bu süreçte muhabbet kuşunu sık sık elinize almak yerine kafesine alışması için beklemelisiniz. Elbette zaman zaman kafese yaklaşarak ona güzel sözler söylemeli ve size alışması için çaba harcamalısınız. Ortalama 6-7 gün sonra yavaşça avucunuza yem alarak kafes içinde kuşa yaklaştırmalı ve ona olan sevginizi göstermelisiniz. Sıraladığımız bu durumlara dikkat ettiğinizde muhabbet kuşu hem size hem de yeni evine alışacak ve gün içinde her zaman mutlu bir şekilde vakit geçirecektir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Muhabbet Kuşum Yem Yemiyor, Ne Yapmam Lazım?