Kedimin Burnu Şişti, Neden Olabilir, Ne Yapmalıyım?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kediler son derece narin canlılardır. Öyle ki gün içinde su içen, mamasını yiyen ve bahçede gezintiye çıkan kedinizin eve döndüğünde karşılaşacağınız manzara her zaman güzel olmayabilir. Bu yazımızda sizlere kedilerde burun şişmesi ve nedenleri hakkında bazı bilgiler paylaşıyor olacağız. Öncelikle kedilerde burun şişmesinin pek çok sebebi olabilir. Ancak genelde örümcek, arı veya böcek ısırması sonucunda şişen burun kedi sahiplerinin endişelenmesine neden olabilir. Bizim bu tür durumlar için ilk tavsiyemiz sakinliğinizi korumak ve aşağıda paylaştığımız bilgilere göre hareket etmeniz olacaktır.

Kedilerde aniden şişen burun aslında böcek ısırmasına işarettir. Elbette bu tür durumlarda sakinliğinizi korurken veteriner hekimin yolunu tutmanızı öneriyoruz. Şirin ve sevimli dostlarımızın herhangi bir sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığından emin olmak adına veterinere gitmeden önce eğer böcek ısırmasıyla karşılaştıysanız yapacaklarınız yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Kedilerde Böcek Sokmasına Karşı Ne Yapmalıyım?

Kedinizde böcek sokması nedeniyle burun şişliği yaşanmışsa yapmanız gereken ilk şey, krem sürmektir. Antihistaminik bir krem sürerek şişliği indirebilirsiniz. Fakat bu müdahale ilk yapmanız gereken şeydir. Krem sürdükten sonra doğrudan veterinere gitmeniz gerekir. Çünkü böcek ısırmaları masum görünse de bir zehirlenmeye karşı gerekli önlemleri almanız, kedinizin hayatı açısından önemlidir. Öyle ki zehirli bir böceğin ısırması, kedinizin ölümüne neden olabilir.

Kedilerde Arı Sokması Çokça Görülüyor!

Kedilerde arı sokması günümüzde en çok görülen vakalardan biridir. Bunun nedeni de kedilerin arıları kovalama isteğinden kaynaklanır. Arılar da kendini korumak için son derece meraklı olan kedileri sokarak canlarını yakabilir. Kedinizin burnunun şişmesi, arı sokmasından kaynaklıysa gerçekten tehlikeli bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Çünkü kedinizin bu yüzden burnu şişmişse, nefes alamama gibi sorunlara da davetiye çıkarabilir. Yaşam fonksiyonlarından en önemlisi olan nefesin alınamaması bir süre sonra kedinin hayatının sona ermesine sebep olabilir.

Sadece arı sokmasında değil böcek soklamalarında da aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kediler örümcek ya da böcekleri kovalamayı çok sever. Ancak her böceğin zehirsiz olduğu düşünülmemelidir. Karşılaşacağınız bu tür durumlarla ilgili yapmanız gereken ilk şey, vakit kaybetmeden veteriner hekime ulaşmaktır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kedimin Burnu Şişti, Neden Olabilir, Ne Yapmalıyım?