Kedilerde Enfeksiyon Kapan Göz için Ne Yapılmalı?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kedilerde enfeksiyon kapan göz için ne yapılmalı konusu önemli sorunlara yol açabileceği için doğru yanıtlanması gerekiyor. Özellikle yavru kedilerde görülebilen bu durum dış sebeplerden dolayı kaynaklanır. İltihaplanma göz enfeksiyonlarının başlıca etkenlerindendir. Daha doğru bir durum tespiti yapılabilmesi için uzman bir veteriner aracılığı ile tedavi sürecinin başlatılması önemlidir.

Kedilerde Göz İltihabı Nedenleri ve Çözümü

Kedilerde enfeksiyon kapan göz için ne yapılmalı sorusu merak ediliyor. Yavru kediler başta olmak üzere pek çok sokak hayvanında görülebilen bu durum kedilerde görme fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Kedilerde göz iltihaplanmasının pek çok sebebi bulunur. Oluşan bu enfeksiyon durumu göz çevresinin kapanmasına ağrıya ve huzursuzluğa neden olmaktadır. 

Kedilerin göz bölgesinde yaşadıkları ve sıklıkla karşılaşılan enfeksiyon türlerinden birisi Konjonktivittir. Gözün iç ve dış yüzeyinde enfeksiyona yol açan bu hastalık zamanında tedavi edilmediğinde görme kayıplarına neden olacaktır.

 • Göğüs bölgesindeki yaralanma sert bir cisimle zedelenmesi göz enfeksiyonlarına neden olan bir durumdur.
 • Özellikle sokakta yaşayan hayvanlar da sıklıkla görülen bu durum bulaşıcı hastalıklardan virüssüz ve parazitlerden kaynaklı olarak oluşur. Bu kedilerde kornea bölgesinin zedelenmesine ve gözün her tarafına yayılan bu enfeksiyonun körlüğe giden bir süreci içermesine neden olur.
 • Gözde yaşanan enfeksiyon durumunun en önemli belirtisi göz bölgesinde yaşanan ve gün geçtikçe artan şişliktir. Özellikle konjonktivit hastalığından kaynaklı olarak gözde kızarmalar görülür.
 • Normalin dışında gözyaşı üretimi meydana gelir. Göz bölgesinden sarı renkli iltihaplı akıntı oluşur. Aşırı kuruluk da bir belirtisidir.
 • Kedinin kornea tabakasında bulanıklık meydana gelir. Göz bölgesindeki iltihaplanma göz kapaklarına da etkiler. Sürekli olarak kedi gözünü yere veya bir cisme sürtünme ihtiyacı duyar.

Kedilerde enfeksiyon kapan göz için ne yapılmalı konusu dikkate alınmalıdır. Göz kapanmasından kaynaklı olarak kedi görme problemi yaşar. Bu nedenle yiyecek bulmakta zorluk çekecektir. Yalnızca yaşayacağı açlık değil dışarıdan oluşabilecek tehlike ve kazalara karşı açık bir hale gelir. Bu anlamda birkaç tedavi edici yöntem uygulanarak kedinin sağlıklı bir hale getirilebilmesi mümkündür. Süreçte muhafaza edilmesi ve kollanması önemli olacaktır.

Kedilerde Göz Enfeksiyonu Tedavisi

Kedilerde enfeksiyondan kaynaklı olarak göz çevresinde kapanma ve görmede problemler yaşanabilir. Sıklıkla görülen bu durum eczaneden alınacak borik asit içeren bir göz damlası ile giderilebilir. Günde iki kere kullanılacak olan bu göz damlası oldukça uygun fiyatlar ile satın alınabilmektedir. Bunun yanı sıra veteriner tavsiyesi ile alınan göz kremi göze çok baskı uygulamadan bir pamuk yardımı ile uygulanabilir.

Daha doğal ve bitkisel bir yöntem arayanlar için çay tekniği önerilebilir. İçermiş olduğu antiseptik yapı ile göz çevresinde oluşan mikrobun kırılmasına ve dezenfekte olmasına fayda sunulacaktır. Ilıtılmış olan çay bir pamuk yardımı ile göz çevresine yavaş yavaş dokundurulur ve ara ara yapılan bu işlem zaman sonra iltihaplı kısmın yok olmasına etki etki edecektir. Kedilerde enfeksiyon kapan göz için ne yapılmalı sorusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreçte kedinin yaşadığı ani hastalıklar enfeksiyon durumları çeşitli beyin hastalıkları, hipertansiyon, özellikle dış parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlar gözünün kapanmasına ve ileri boyutlu körlüğe giden bir durumdur. Evde uygulanan tedavi yolları sürecin iyileşmesine etki etmediğinde geciktirilmeden uzman bir veteriner tarafından yardım alınmalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kedilerde Enfeksiyon Kapan Göz için Ne Yapılmalı?